Dik kayalara ekipmansız tırmandılar

Geçtiğimiz günlerde Antalya Olimpos Bölgesi'nde düzenlenen 'Red Bull Psikoblok Olimpos', Türkiye'yi yepyeni bir spor dalıyla tanıştırdı.

 
Uluslararası tırmanış camiasında da dikkat çeken proje, 30 metre yüksekliğe kadar herhangi bir emniyet ipi ya da güvenlik ekipmanı kullanılmaksızın yapıldığı için sporcuları oldukça zorladı. Olimpos'un keskin kaya bantları, derin su solo tırmanışı disiplini (psikoblok) için kusursuz bir yer olarak dünyanın en iyi tırmanıcıları İspanyol Iker ve Eneko Pou kardeşlerle, Türk dağcılar ve milli sporcular Uğur Yılmaz ve Evren Karadağ Yılmaz çiftine ev sahipliği yaptı.
Su seviyesinden başlayan psikoblok tırmanışları derin sulara inen yüksek ve negatif (içerlek) kayalıklarda yapılabiliyor. Antalya, Olimpos Bölgesi'nin coğrafi özellikleri bu açıdan büyük önem taşıyor ve büyük bir tırmanış turizmi potansiyeline işaret ediyor.
Beş gün süren proje için Türkiye'nin psikoblok disiplinine en uygun yeri olan Antalya Olimpos Bölgesi'ni seçen ekip, zaman zaman 25 metre yüksekten suya düştü. Yüksekliğe rağmen vazgeçmeyen ekip, proje sonunda yeni bir tırmanış rotası çıktı. Ekip, aynı zamanda Türkiye'de psikoblokun tanınması ve Türkiye'nin dünya psikoblok çevrelerine tanıtılması için özel bir belgesele imza attı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER