banner247

Bebek ölümlerinin bir numaralı nedeni

Dünyada her yıl erken doğan bir milyon bebek yaşamını yitiriyor. ABD'li Lancet tıp dergisine göre çocuk ölümlerinin bir numaralı nedeni, erken doğum.

 Bebek ölümlerinin bir numaralı nedeni
Normal hamilelik süresi 39 hafta. 37. haftadan önce doğanlar geç konuşuyor, fiziksel koordinasyon zorluğu ve görme bozuklukları yaşıyor, enfeksiyonlardan daha çok etkileniyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki en büyük sorun, yetersiz beslenme.

Amerika'da ise çok sayıda kadın, sağlık açısından gerek olmadığı halde sezaryen doğum yapıyor. Anne adayının rahim ağzının Papilloma virüsü nedeniyle zarar görmesi, sigara kullanımı ve daha birçok bilinmeyen faktör de erken doğuma yol açabiliyor.

Amerika'nın sesi'nin haberine göre Dr. Robert Black başkanlığında yapılan araştırma, erken doğumdan kaynaklanan komplikasyonların en önemli ölüm nedeni olduğunu gösteriyor.

ERKEN DOĞAN BEBEKLER KURTARILABİLİR
Dr. Black, "Bebek ölüm oranının yüksek olduğu yoksul ülkelerde bile erken doğan bebekleri kurtaracak yöntemler var" dedi.

Erken doğumları önlemeyi amaçlayan March of Dimes kuruluşunda görev yapan Dr. Diane Ashton ise "Beyin ve solunum sistemi gelişimi tamamlanmadan erken doğan bebekler komplikasyonlara karşı daha korunmasız oluyor" şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2015, 03:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER