Başbakan Yardımcıları 7.2 büyüklüğündeki depreme yakalandı..

AFAD ve Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü işbirliğiyle medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine “Temel Afet Bilinci Eğitimi” verildi. Eğitime Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ ve Hakan Çavuşoğlu da katıldı.

Başbakan Yardımcıları 7.2 büyüklüğündeki depreme yakalandı..

AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu tarafından birey ve aileler için Afet Bilinci Eğitimiyle ilgili bir sunum yapılarak temel afet tanımlamaları, afet türleri, davranış kalıpları ve afet farkındalığı başlıkları altında eğitimler verildi. Ardından Deprem Simülasyon Merkezi’nde deprem esnasında yapılması gerekenler uygulamalı olarak anlatıldı.

Başbakan Yardımcıları Recep Akdağ, Hakan Çavuşoğlu ile gazeteciler, Deprem Simülasyon Cihazında oluşturulan 7.2 büyüklüğündeki depremi yaşadı. Sonrasında konuşan Akdağ, şunları söyledi:

“Allah korusun gerçeğiyle uzaktan yakından alakası yok. Bir defa 7 saniyelik simülasyon yapıyoruz. Burada fert olarak neler yapabileceğimizi öğrenmeye çalışıyoruz. Yoksa binanın dayanıklılığı toplum olarak yapmamız gereken belediyeler olarak yapılması gereken hususlar AFAD olarak bizim yapmamız gerekenler tamamen ayrı bir bahis. Ama kendi şartlarımızla üstümüze yıkılmamış bir binada nasıl zarar görmeyiz, bunun hazırlığını yapmış oluyoruz. İnsan bunu biraz hissediyor. Gerçekten toplumsal olarak hazır olmamız lazım. Ben bugün evde yangın tüpünün olmadığını öğrendim. Onun dışında her şey tamam diyebiliriz. Deprem çantasına bir daha bakmamız lazım. Eşyaların bir kısmı sabit. AFAD olarak ciddi eğitimler yapıyoruz. Simülasyon merkezlerinin de sayılarını arttıracağız. Sürekli olarak çocuklara gençlere burada eğitim veriliyor. İşin aslı günün sonunda bütün bu bilinçlenmeler sonunda konuşacağımız husus binalarımızdaki riskin azaltılmasıdır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER