Anıtkabir'e ziyaretçi akını...

"Anafartalar Kahramanı Albay Mustafa Kemal'i Anmak" temalı etkinlikler kapsamında Anıtkabir dün geceden bu sabaha kadar halkın ziyaretine açıldı.

Anıtkabir'e ziyaretçi akını...
 Anıtkabir, etkinlikte, ayaza varan soğuk havaya aldırış etmeden Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yıl dönümünü anmak üzere ellerinde bayraklarla gelen ziyaretçilerin akınına uğradı. Türk Kızılay'ı Anıtkabir'deki Aslanlı Yol'un başlangıcında kurduğu çadırlarda saat 04.00'ten itibaren halka Çanakkale Savaşı'nın yapıldığı dönemde askerlere verilen kırık buğday çorbası, somun ekmek ile lokum dağıttı.

Anıtkabir'e Çanakkale savaşlarının olduğu dönemde askerlerin giydiği üniformalar içinde gelen, tamamı 15 ile 18 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerden oluşan Turhal Belediyesi Gençlik Meclisi tüm dikkatleri üzerine topladı.Topluluğun ellerinde "Asım'ın Nesli Onbeşliler Çanakkale'de" yazılı pankart taşıdığı görüldü. Çocuk ve gençlerden oluşan topluluk daha sonra Çanakkale savaşları sırasında henüz daha 15 yaşlarındayken ellerine kınalar yakılarak, askere uğurlanan çocuk askerleri anmak amacıyla ellerine yakılan kınalarla poz verdi. Anıtkabir'e zeybek kıyafetinden subay üniformalarına kadar çok çeşitli giysilerle gelen gençler ve çocuklar ilgi çekici görüntüler oluşturdu.

Mozole'ye "Türk Milleti" ibareli çelenk

Çanakkale'de o dönemde kullanılan üniformalar içinde nöbet tutan askerlerden oluşan çelenk timi, şafak vakti Aslanlı Yoldan yürüyerek Atatürk'ün mozolesine üzerinde "Türk Milleti" ibaresi bulunan bir çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı'nın ardından Tuğgeneral Ertuğrul Gazi Özkürkçü Atatürk'ün anı defterini imzaladı.

Ardından ellerindeki bayrakların yanı sıra, iki dev Türk bayrağını da yanlarında taşıyan vatandaşların oluşturduğu kortej, Aslanı Yol'dan Atatürk'ün mozolesinin bulunduğu meydana gelerek Atatürk'e saygı duruşunda bulundu.
Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2015, 11:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER