30 Yılın En Büyük Kar Yağışı Geliyor!

Türkiye yeni bir soğuk hava dalgasının etkisine giriyor. Trakya ve İstanbul salı gününden itibaren karla kaplanacak.Türkiye'de son 30 yılın en büyük kar yağışının yaşanacağı tahmin ediliyor. Yarın ve salı günü yağışın Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısında çok kuvvetli ve şiddetli olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklıkları hafta başından itibaren ülke genelinde 8 ila 12 derece azalarak mevsim normallerinin altına düşecek. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu,Twitter hesabından "Pazartesi İstanbul'da kar yağışı gece yarısına kaymış gibi. Ama salı sabahı kardan evden çıkamayacakmışız gibi görünüyor" dedi

 30 Yılın En Büyük Kar Yağışı Geliyor!
Türkiye'nin yeni bir yağışlı ve çok soğuk havanın etkisine girmesi bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün internet sayfasında yer alan meteorolojik değerlendirmeye göre; Türkiye yarın öğle saatlerinden sonra Balkanlar ve Karadeniz üzerinden gelen yeni, çok soğuk ve yağışlı bir havanın etkisi altına girecek. Yağışlar pazar günü öğleden sonra Marmara ile Kıyı Ege'de ve Batı Karadeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ve İç Ege'de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

Pazartesi günü Trakya dışında ülke genelinin yağışlı geçecek. Güney Ege'nin ve Akdeniz'in kıyı kesiminde, Güneydoğu Anadolu'da, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar yağacak.

Salı günü Marmara'nın batısı ile Doğu Anadolu'nun güneydoğusu dışında ülke genelinde yağış bekleniyor. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyılarının doğusu, Akdeniz'in kıyı kesimi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur, yurdun yağış alan diğer yerlerinde ise kar şeklinde olacak.

Pazartesi ve salı günleri Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin batısında çok kuvvetli ve şiddet yağış görülecek.

Çarşamba günüden itibaren hafta sonuna kadar yağışlı sistem Türkiye'nin kuzey ve doğu kesimlerde etkisini sürdürecek, kar yağışları aralıklarla devam edecek.

Hava sıcaklıkları, hafta başından itibaren batı bölgelerden başlayarak hafta sonuna kadar ülke genelinde hissedilir derecede (8 ila 12 derece) azalarak mevsim normallerinin altına düşecek. Hafta ortasından itibaren ise yağışların kesildiği özellikle iç bölgelerde oldukça soğuk gece ayazları görülecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün açıklamasında, Türkiye'de gelecek hafta boyunca görülecek çok kuvvetli sağanak yağış, kuvvetli ve yoğun kar yağışları, hava sıcaklıklarındaki aşırı düşüşler, kuvvetli ve fırtına şeklinde esecek rüzgarların oluşturabileceği olumsuzluklara karşı vatandaşların, ilgililerin ve yetkililerin dikkatli ve tedbirli olmaları; yayımlanacak meteorolojik hava tahmin raporları ve meteorolojik uyarıların takip edilmesi istendi.
Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 03:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER