Sağlıkta şiddete dur deyin

Çayırova Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezi hekimlerinden Bilal Kemik’in saldırıya uğramasını, STK’larla birlikte protesto eden Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Hükümet sağlıkta esen terörün önüne geçmek için caydırıcı önlemler almalı” dedi.

Sağlıkta şiddete dur deyin

Çayırova’da bulunan Güzeltepe Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli uzman hekim Bilal Kemik’in darp edilmesi nedeniyle önceki gün bir eylem düzenlendi. Düzenlenen eyleme, Kocaeli Aile Hekimleri Derneği, Kocaeli Tabip Odası Başkanı, Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şubesi, Kocaeli Aile Sağlığı Elemanları Derneği (KASED) ve Birlik Dayanışma Sendikası destek verdi.

GENİŞ KATILIM VARDI

Basın açıklamasında Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Funda Atmaca, Kocaeli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Aynur Karadenizli, Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, KASED Başkan Yardımcısı Hacer Gündüz ve sendikası temsilcisi Dr. Sibel Gören konuşarak olayı kınadılar. Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, aile hekiminin muşta ile darp edilmesinin sağlık çalışanlarının ne denli sıkıntılı bir görevi yerine getirdiğini gösterdiğini söyledi.

“CAYDIRICI KANUNLAR UYGULAMAYA ALINSIN”

Hemen her gün bir sağlık çalışanının saldırıya uğradığını belirten Çeker, “Şiddetin önüne geçilmesi gerekirken olayların rutinleşmeye doğru götürüldüğü bir dönemi yaşıyoruz. İnsanlıktan nasibini almayanlar, bu cesareti nereden alıyorlar? Hükümet sağlıkta terör estirenler hakkında gerekli caydırıcı kanunları uyguladığı takdirde bu terör sonlanır” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI ÖLÜMLE BURUN BURUNA”

Çayırova’da aile hekimi Bilal Kemik’in muşta ile darp edildiğini belirten Çeker, “Bu olayı kınıyoruz ve yetkililere sesleniyoruz. Bir an önce gerekli caydırıcı önlemler alınsın. Sağlık çalışanlarına sahip çıkın. Her an ölüm ile burun buruna olan sağlık personeli can güvenliğinden yoksun bir şekilde vatandaşa hizmet vermeye devam ediyor” diye konuştu.

“SALDIRILARIN ÖNÜNE GEÇİN”

Herkesin sorunun çözümü için adım atması gerektiğini dile getiren Çeker, “Bir an önce sağlık kuruluşlarında gerekli önlemler alınmalıdır. Güvenli ve huzurlu bir işyerinde görev yapmak sağlık çalışanlarının hakkıdır. Sendika olarak yaşanan şiddet ve saldırı olayları bir an önce son bulmasını istiyoruz. Yöneticileri bir kez daha sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz. Muştalı ile saldırıya uğrayan aile hekimimize tekrar geçmiş olsun diyoruz. Hükümetten talebimiz, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin sonlandırılması için yasal düzenlemeleri ivedilikle hayata geçirmeleridir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2018, 04:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER