Doktor İntiharları Mutlaka İncelenmeli

Bir günde 3 doktorumuzun intihar ederek hayatına son vermesi ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “Batman’da Dr. Engin Karakuş, Adana’da Dr. Ece Ceyda Güdemek'in intiharının ardından İstanbul’da Tıp Fakültesi öğrencisi Yağmur Çavuşoğlu yaşamına son verdi.

Doktor İntiharları Mutlaka İncelenmeli

Bir günde yaşanan üç genç doktor intiharı üzerinde durulması gereken bir durumdur. Özellikle yakınlarının ağır ve yoğun çalışma koşullarına dikkat çektiği göz önüne alındığında Sağlık Bakanlığı bu intiharları incelemelidir' dedi.

Sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Kahveci “ Yapılan tüm araştırmalar sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu ile karşı karşıya olduğunu ortaya koymaktadır. Ağır iş yükü, sonu gelmeyen nöbetler, şiddet ve mobbing bunun temel nedenleridir.  Tükenmişlik sendromunun intiharlara dönüştüğü bir tablo karşımızda ise durum tam anlamıyla bir felakettir.  Acil tedbirlerin alınması gereklidir. Sağlık çalışanlarını çalışma koşulları düzeltilmeli, iş yükü azaltılmalı ve aşırı nöbetlere bir son verilmelidir.  Umarız ki sağlık çalışanlarının memnuniyetini artırmak adına bu olumlu düzenlemeler bir önce hayata geçer' şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER