İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Kemeraltı’nı mücevhere benzeten Başkan Soyer, “8 bin 500 yıllık tarihi olan bu şehrin en büyük mirası Kemeraltı’nı, dünya vitrinine çıkarmak için çalışıyoruz” dedi. 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği üyeleri ile bir araya geldi. Kemeraltı’nı mücevhere benzeten Başkan Soyer, “8 bin 500 yıllık tarihi olan bu şehrin en büyük mirası Kemeraltı’nı, dünya vitrinine çıkarmak için çalışıyoruz” dedi. 

Başkan Tunç Soyer, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği üyeleri ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Yönetim Binası’nda bir araya geldi. Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin ve dernek yönetiminin yer aldığı toplantıda konuşan Başkan Soyer, Konak ile Kadifekale arasındaki tarihi aksı canlandırma ve bölgenin cazibesini artırma hedefi doğrultusunda çalıştıklarını, bunun için de Kemeraltı’nda tarihi yatırımlara imza attıklarını söyledi.

Havra Sokağı'nı hem altyapısı hem görüntüsü ile yenilediklerini belirten Soyer, “Gerçekten Kemeraltı bu şehrin dönüşümü için, bu şehrin ileriye gitmesi için, bu şehirde yaşayan insanların refahının büyümesi için en önemli kaldıraç. İşlenmeye müsait değerli bir taş. 8 bin 500 yıllık tarihi olan bir şehirde bu kadar büyük bir geçmiş, bu kadar büyük bir miras, kültürü yeniden canlandırmak, yaşatmak ve dünya vitrinine çıkarmak için çalışıyoruz” diye konuştu. 

Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Semih Girgin de bölgedeki çalışmalardan dolayı Soyer'e teşekkür ederek, “Sizinle birlikte bölgeye yönelik kurduğumuz hayalleri, yapmak istediğimiz çalışmaları bir bir hayata geçiriyoruz. En büyük destekçimiz, en büyük ağabeyimiz sizsiniz” dedi. 

Buluşmada, İZBETON yetkilileri ise Kemeraltı bölgesinde yapımı tamamlanan yatırımların yanı sıra çalışmaların devam ettiği sokaklar ile caddeler hakkında sunum yaptı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kentin en önemli alışveriş mekanlarından Havra Sokağı'ndaki düzenleme çalışmaları 2021 yılında tamamlandı. Altyapısı tamamen yenilenen sokaktaki esnafa, satış standı desteği sağlanırken dükkan tabelaları da değiştirildi. Oluşturulan üst örtü Havra Sokağı’na yeni bir estetik görünüm kazandırdı. Sokak sağlıklaştırma projesi kapsamında, İkinci Beyler olarak bilinen 848. Sokak yenilendi. 13 tescilli ve 13 tescilsiz olmak üzere toplam 26 yapının bulunduğu sokağın altyapısı yenilendi, cephe iyileştirme çalışmaları yapıldı. Zemin kaplama ve aydınlatma elamanları değiştirildi. Proje, Kemeraltı Çarşısı'nın bütününde yapılması planlanan altyapı ve üstyapı yenileme uygulamaları için de model oluşturdu. Azizler Sokağı tarihi dokuya uygun biçimde park olarak düzenlendi.

KEMERALTI'NDA YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI 

Büyükşehir Belediyesi tarihi çarşının altyapısını baştan sona yenileyerek aşırı yağışlarda meydana gelen su baskınlarının önüne geçmek için çalışma başlattı.  Üst örtüden yeşil alan tasarımlarına kadar yapılacak düzenleme çalışmaları ile bölgenin tarihi dokusu ve özgün yapısı gün yüzüne çıkarılacak. Kemeraltı’nda Fevzi Paşa Bulvarı-Eşrefpaşa Caddesi-Halil Rıfat Paşa Caddesi ve Konak Atatürk Meydanı arasında kalan yaklaşık 500 bin metrekarelik alanda altyapı, üst yapı ve aydınlatma çalışmaları geçen temmuz ayında başladı.