HABER: YAĞMUR BERİL VAROL – KAMERA: ÖZGÜR ŞENGÜL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Karşıyaka Örnekköy Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında yapılacak 5. etabın temeli törenle atıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bizim  kentsel dönüşümden anladığımız sadece bina yıkıp, bina yapmak değil. Bizim için kentsel dönüşüm, vatandaşlarımızın içerisinde güvenle yaşayabileceği, sevdikleriyle mutlu, huzurlu zaman geçirebilecekleri yaşam alanları inşa etmektir. Şehirlerimizin kaderi, bir gecede yıkılıp gitmek olamaz, olmamalı. Şehirleri dünyadaki yaşam ağının bir parçası olarak nefes alıp veren mekanlar olarak geliştirmek zorundayız. Gönül yıkmadık, gönül yaptık. Yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğü ile Türkiye'ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm modeli oluşturduk” dedi.

Yapım ihalesini Okçuoğlu İnşaat Mühendislik Müşavirlik Sanayi ve Ticaret A.Ş. & Erensan İnşaat Malzemeleri ve İnşaat Orman Ürünleri Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Ortaklığı’nın kazandığı kentsel dönüşüm projesi kapsamında 585 bağımsız birimin inşa edileceği 5. etabın temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yanı sıra; CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Bakan, CHP İzmir Milletvekilleri Mahir Polat ve Rıfat Nalbantoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay ve ilçe belediye başkanları ve adayları katıldı.

“BİZİM BU ŞEHRE, İNSAN ONURUNA YAKIŞIR, GÜVENLİ BİR YAŞAM SÖZÜMÜZ VAR”

Sözlerine bugünün Örnekköy için, Karşıyaka için, İzmir için çok anlamlı bir gün olduğu vurgusunu yaparak başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi:

“Örnekköy Kentsel Dönüşüm Alanımız, 18 hektarlık devasa bir alanda, Karşıyaka ilçemizin kalbinde yer alıyor. Yaklaşık 3500 bağımsız birimin inşa edileceği bu alanda, yerinde dönüşüm ve yüzde yüz uzlaşı ilkesiyle hareket ederek, bölge sakinlerini hayallerindeki evlere kavuşturuyoruz. Depremde yıkılmayan evler ve dirençli bir kent için çıktığımız bu yolda, projemizin 1. etabı kapsamında 130 konut ve 13 iş yerimizi tamamladık. Ağustos 2020’de 143 bağımsız birimin hak sahiplerine anahtar teslimlerini gerçekleştirdik. 2. etapta 170 konut 20 işyerinin inşaatını yüklenici firmamız Erensan Okçuoğlu iş ortalığında tamamladık. Bu birimlerin anahtar teslimini de Kasım 2023’te yaptık. 3. ve 4. etaplarımızda ise yaklaşık 100 bin metrekarelik dönüşüm alanında, 1018 bağımsız birimin inşaat çalışmalarını hummalı bir şekilde sürdürüyoruz. Çünkü bizim bu şehre, insan onuruna yakışır, güvenli bir yaşam sözümüz var.”

5’inci etap projesinin gerçekleştirileceği alanı Ekim 2022’de teslim aldıklarını hatırlatan Soyer, “227 adet bağımsız birimin tahliyesini gerçekleştirdik ve yapıların yıkımını tamamladık. Hak sahiplerine kira yardımında bulunmaya devam ediyoruz. Bugün temelini attığımız 5. etap kapsamında 9 bin 61 metrekare arsa, 78 bin 500 metrekare inşaat alanında 585 bağımsız birim inşa edeceğiz. İzmir’in dirençli kent kimliğine yepyeni bir çehre kazandıracak bu devasa alanda, üç ayrı imar adasında, toplamda dört ayrı blok bulunuyor. Bloklardan ilkinin kaba inşaat çalışmaları devam ediyor. İkincisinin temelini de bugün hep birlikte atıyoruz. Diğer iki bloğumuzun yükseleceği alanda ise hafriyat çalışmalarımız sürüyor. Çok yakında temel beton dökülerek kaba inşaat çalışmalarımızı başlatacağız. Bu etapla birlikte Örnekköy'de kentsel dönüşümde yepyeni bir sayfa açıyoruz. Mahallemizi dirençli, güvenli ve doğasıyla uyumlu bir yaşam alanı haline getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

“YERİNDE DÖNÜŞÜM, YÜZDE YÜZ UZLAŞI VE İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GARANTÖRLÜĞÜ İLE TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK BİR KENTSEL DÖNÜŞÜM MODELİ OLUŞTURDUK”

Bu dönüşümle birlikte, mahalle sakinlerinin yaşam kalitesini artıracağız diyen Soyer, “Bizim  kentsel dönüşümden anladığımız sadece bina yıkıp, bina yapmak değil. Bizim için kentsel dönüşüm, vatandaşlarımızın içerisinde güvenle yaşayabileceği, sevdikleriyle mutlu, huzurlu zaman geçirebilecekleri yaşam alanları inşa etmektir. Şehirlerimizin kaderi, bir gecede yıkılıp gitmek olamaz, olmamalı. Şehirleri dünyadaki yaşam ağının bir parçası olarak nefes alıp veren mekanlar olarak geliştirmek zorundayız. 5 yıldır İzmir’de bu hassasiyetle büyük bir dönüşüm başlattık. Uzundere’de 817, Örnekköy’de 333 olmak üzere toplamda 1150 bağımsız birimi hak sahiplerine teslim ettik. Hemşerilerimizin yüzlerini güldürdük. Gönül yıkmadık, gönül yaptık. Yerinde dönüşüm, yüzde yüz uzlaşı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi garantörlüğü ile Türkiye'ye örnek olacak bir kentsel dönüşüm modeli oluşturduk” diye konuştu.

Soyer, sözlerine şöyle devam etti:

“Ben ne yaptıysam sizleri için yaptım. Partimin ilkeleri doğrultusunda sosyal demokrat halkçı politikalara doğrultusunda yaptım. 30 Mart mesai bitim saatime kadar devam edeceğim. Görev sürem içerisinde akıl alamaz saldırılarla iftiralara, haksızlıklara maruz kaldım maruz kaldım. Yılmadım, yıkılmadım, geri adım atmadım. Acı olan o gün bu saldırılara sessiz kalanların bugün sessiz kalmaları yetmiyormuş gibi bir de beni sorgulamaya kalkmışlar. Benim partime olan bağlılığımı, bu kente, bu ülkeye olan bağlılığımı kimseye sorgulatmadım bu saatten sonrada sorgulatmak kimsenin haddine değildir. Tam tersine zamanı geldiğinde de bizim sorgulayacağımız çok şey var. Bu kavga da burada bitmez bu sevda burada da bitmez.”

TUGAY: İZBB’NİN KENTSEL MODELİ TÜRKİYE’YE ÖRNEK GÖSTERİLMESİ GEREKEN MODELDİR

10 EKİM BARIŞ DERNEĞİ BAŞKANI KOCABIYIK: "BİR KATLİAM SANIĞININ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI ALMASI BİR İŞE YARAMIYOR. ÇÜNKÜ BİRKAÇ SENE SONRA ÇEŞİTLİ GEREKÇELERLE SALIVERİYORLAR" 10 EKİM BARIŞ DERNEĞİ BAŞKANI KOCABIYIK: "BİR KATLİAM SANIĞININ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI ALMASI BİR İŞE YARAMIYOR. ÇÜNKÜ BİRKAÇ SENE SONRA ÇEŞİTLİ GEREKÇELERLE SALIVERİYORLAR"

Büyükşehir’in dönüşüm modelinin Türkiye’ye örnek olacağının altını çizen CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tugay, şunları söyledi:

“5 yıl boyunca CHP adına Karşıyaka’da elimden gelen en iyi hizmeti insanlarımıza ulaştırmaya çalıştım. Alnımız açık, yüzümüz ak. Karşıyaka’da Tunç Başkanımızla birlikte önemli mesafeler kat ettik. Maalesef şanssızlıklarla dolu bir dönem yaşadık. Pandemi ve depremi yaşadık. Depremin yarattığı yıkımı aşmak için pek çok çalışma yaptık. Bunlarda ortak aklı önemsedik. Ardından bir ekonomik kriz ortamına girdik. Bu ortamda özellikle yükselen inşaat maliyetleri, giderler ve bunlara karşı belediyenin azalan bütçeleriyle elimizden geleni yaptık Bu süreçte halkımızdan kopmadık, elimizden geleni yaptık. İzmir’in sadece bugününü değil geleceğini de planlamak adına çok önemli çalışmalar yaptık. Bütün bu olumsuzluklar içerisinde insanlarımıza onurla ve gururla belediyecilik hizmeti götürdük. Ben Örnekköy’de ve Karşıyaka’da yapılan kentsel dönüşüm çalışmalarını yakından takip ettim son zamanlarda hızlanan ve önemli bir aşamaya gelen, bugün de yeni bir aşamasına geçtiğimiz çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi’ni yürekten kutluyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi kentsel modeli Türkiye’ye örnek gösterilmesi gereken modeldir. Burada gösterilen başarı, yapacağımız işlerin teminatıdır. Çok yakın bir zamanda burada dönüşüm tamamlandıktan sonra bu bölgedeki yaşam kalitesinin çok artacağını, hali hazırda yaşayan insanların burada yaşamaya devam edeceğini biliyorum. O günleri görmeyi büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum. Sayın Başkanım özellikle burada son dönemde hızlandırdığınız ve İzmir’in dört bir yanında yaptığınız kentsel dönüşüm çalışmaları için size çok teşekkür ediyorum.”

 

Kaynak: anka