Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, ayçiçeği satış fiyatındaki düşüşün sebebini açıkladı. Kırbiç, “Dünyadaki gelişmeler Rusya ve Ukrayna’da devir stokları, tahıl koridoruyla ülkede ayçiçeği üretimi anlamında ciddi bir akış olmuş. Bu da ülkemizdeki ayçiçek fiyatlarının çiftçi beklentisinin altında gelişmesini oluşturmuştur” dedi.

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, ayçiçeği satış fiyatındaki düşüşün sebebini açıkladı. Kırbiç, “Dünyadaki gelişmeler Rusya ve Ukrayna’da devir stokları, tahıl koridoruyla ülkede ayçiçeği üretimi anlamında ciddi bir akış olmuş. Bu da ülkemizdeki ayçiçek fiyatlarının çiftçi beklentisinin altında gelişmesini oluşturmuştur” dedi.

Kırbiç, bugün yönetim kurulu üyeleriyle birlikte, birlik binasında basın toplantısı düzenledi. Kırbiç, ülkemizde bu yıl ayçiçeği ekim alanlarının yaklaşık yüzde 10-15 artış yaşandığını belirterek, birliğin ayçiçek ve buğday tohumu üretim çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

“YÜZDE 10-15 ARTIŞ SAĞLAMIŞTIR”

Kırbiç, şunları söyledi:

“3 yıl önce pandemi süreci, ardından da Rusya-Ukrayna Savaşı, dünyada gıdanın önemini daha yukarılara taşımıştır. Hem ülkemiz, dünya için çok önemli hale gelmiştir. Bizim faaliyet alanımız olan ayçiçeği de dünyada aranır hale gelmiş özellikle geçtiğimiz yıl tüm dünyada ayçiçek yağı ile ilgili sıkıntılar yaşanmıştır. Bu sürecinde ardından ülkemizde tarım teşkilatları, bazı belediyeler ve bizlerin katkılarıyla ayçiçeği ekim alanları ülkemizde yaklaşık yüzde 10-15 artış sağlamıştır. Bu da üretime yansımıştır. Ancak yeterli midir? Bu üretim miktarı da ülkemizin ihtiyacını karşılamamakta. Şu anda ülkemizdeki ayçiçeği yağı ihtiyacının yüzde 65-70'ini kadar karşılayabiliyoruz. Bu yüzden ayçiçeği üretimini daaha da artması, ülke ihtiyacının karşılanması hatta ve hatta dışarıya ihraç edilmesi bile mümkündür Çünkü ayçiçeği ülkemizin her alanında yetişen bir bitkidir. Bazı alanlarda verimi daha yüksek bazı alanlarda verimi daha az olmasına rağmen her türlü iklim şartlarında ülkemizde yetişme mukaveti olan bir bitkidir.

“ÇİFTÇİLERİMİZİ MEMNUN EDEN BİR FİYAT AÇIKLADIK”

İnşallah önümüzdeki yıllarda ayçiçeği üretimini arttırıp ihtiyacımızı karşılarız. Tabi bunun yolu da çiftçilerimizin para kazanmasından geçer. Desteklerin artırılması, çiftçilerimizin para kazanması ayçiçeğinin üretim miktarını artıracaktır. Trakya Birlik olarak bizim bu konuda katkımız büyük. Ayçiçeği üreticilerine katkısı faaliyet alanın olmadığı bölgelerde ayçiçek üreticileri ayçiçeğini bizim aldığımız rakamların çok altında satmak zorunda kalmıştır. Dünyadaki gelişmeler Rusya ve Ukrayna’da devir stokları, tahıl koridoruyla ülkede ayçiçeği üretimi anlamında ciddi bir akış olmuş. Bu da ülkemizdeki ayçiçek fiyatlarının çiftçi beklentisinin altında gelişmesini oluşturmuştur. Biz Trakya birlik olarak çiftçilerimizi memnun eden bir fiyat açıkladık. Geçtiğimiz kampanya döneminde. Bu da alım miktarımıza yansıdı.

“FİYATLARIMIZ İKİYE KATLADI”

Geçtiğimiz dönem, bir önceki yıla göre yaklaşık 32 bin ton fazla ürün mübayaa ederek 311 bin ton civarında ürün mübayaası gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıllara nazaran fiyatlarımız ikiye katladı. O kadar para kazanmak mümkün değildi. Geçtiğimiz yıl 30 bin ton eksik olan ürüne 278 bin ton ürüne yaklaşık 1 milyar 600 milyon lira ödemiştik, bu yıl 311 bin ton ürüne 4 milyar TL. Bu çok ciddi bir rakam. Trakya Birlik'in sermayesinin çok üzerinde bir rakam. Trakya Birlik bu ödemeleri nasıl yapmakta. Kamu bankaları ve özel bankalardan kredi kullanarak çiftçilerin ödemesi yapmakta. Bu da bizleri ziyadesiyle zorlamakta.geçtiğimiz yıl bunun üstesinden geldik. Bu yılda inşallah önümüzdeki günlerde fiyatlar bizim aldığımız rakamların altında. Önümüzdeki günlerde biraz artış olursa biz de bu durumdan zarar etmeden çıkarız.

“TOHUM ISLAH ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve yurt dışandan bazı partnerlerimizle tohum ıslah çalışmalarımız var. Ayrıca sadece kendimizin geliştirdiği ayçiçek, buğday tohumu var. gelecekteki en önemli projelerden birisi. İnşallah önümüzdeki yıllarda Trakya Birlik’in kendi ürettiği verimli, yağ oranı yüksek, ayçiçek tohumları üretimi gerçekleşecektir.”