Torbalı Belediyesi, ilçedeki Kıbrıs  gazilerini, kuruluş yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü.

Torbalı Belediyesi, ilçedeki Kıbrıs  gazilerini, kuruluş yıl dönümünde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne götürdü.

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, Kıbrıs gazilerinden gelen, "Başkanım bizim  uğruna savaştığımız, ölmekten çekinmediğimiz topraklara götür" talebini karşılıksız bırakmayarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne özel bir gezi düzenledi.

15 Kasım 1983'te kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünde, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin’le birlikte bu sabah Girne’ye giden gaziler, duygu dolu anlar yaşadı. 4 gün boyunca savaştıkları toprakları, şehitliği ve müzeleri gezecek olan gaziler, yarın da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ı ve meclisi ziyaret edecek.

BAŞKAN TEKİN: "ONLARLA HEP GURUR DUYDUK, DUYMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin, “Kıbrıs'ta silinmek istenen Türk ismini yeniden yazdıran, 39 yıl önce kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet Cumhuriyeti'nin temelinin atılmasını sağlayan, vatan ve yavru vatan için korkusuzca, düşmana aman vermeden mücadele eden Torbalılı Kıbrıs gazilerimizi yıllar sonra belediyemizin düzenlediği organizasyonla tekrardan Kıbrıs halkı ile bir araya getirdik. Gerçekleştirdiğimiz gezi ile gazilerimizin hemen hemen hepsi Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ilk kez Kıbrıs'a geldiler. Bugün hem bu topraklarda hem de KKTC'de özgür ve bağımsız yaşayabiliyorsak şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesindedir. Gazilerimizle her zaman gurur duyduk, duymaya da devam edeceğiz. Ayrıca yavru vatanımız Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 39. yılını kutluyorum" dedi.