Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı-Aralık 2021 Raporu’na göre; aile içi şiddet, yüzde 59,2 oranında eşler tarafından uygulandı. Eşleri, yüzde 19,2 oranla diğer aile üyeleri takip etti.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun (TKDF) Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı-Aralık 2021 Raporu’na göre; aile içi şiddet, yüzde 59,2 oranında eşler tarafından uygulandı. Eşleri, yüzde 19,2 oranla diğer aile üyeleri takip etti.

CHP GENÇLİK KOLLARI GENEL BAŞKANI KİLLİK: “EN BÜYÜK FESTİVALİ SİZDEN KURTULDUĞUMUZ GÜN YAPACAĞIZ” CHP GENÇLİK KOLLARI GENEL BAŞKANI KİLLİK: “EN BÜYÜK FESTİVALİ SİZDEN KURTULDUĞUMUZ GÜN YAPACAĞIZ”

TKDF, Aile İçi Şiddet Acil Yardım Hattı-Aralık 2021 Raporu’nu yayınladı. Buna göre; 1-31 Aralık arasında TKDF’ye aile içi şiddetle ilgili 647 çağrı geldi. Bunlardan 170'si ‘vaka dosyası’ haline getirildi. 108 aramada hukuki bilgilendirme yapıldı, 48 çağrı ise karakola yönlendirildi.

Rapora göre; çağrıların 62'si İstanbul, 22'si Aydın, 17'si Adıyaman, 16'sı Mardin ve 10'u İzmir'den geldi. Hattın hizmete girdiği 15 Ekim 2007’den 1 Ocak 2022’e kadar toplam 82 bin 253 kişi başvuruda bulundu.

Gelen çağrılara göre; aile içi şiddeti uygulayanların yüzde 59,2'si eşler, yüzde 19,2'si diğer aile bireyleri oldu. Aralık ayında hatta gelen çağrılardan yüzde 32,24'ü fiziksel, yüzde 38,78'i psikolojik, yüzde 15,51'i sosyal, yüzde 4,90'ı cinsel, yüzde 8,54'ü ise ekonomik şiddeti ihbar etti.

Raporda şu değerlendirme yapıldı:

"Ev İçi Şiddet Acil Yardım Hattı’na gelen çağrılar göstermektedir ki kadınlar, en çok en yakınlarındaki erkeklerin şiddetine uğramaktadır. Gelen çağrılar, şiddetin en güvenli yer olduğu varsayılan ev içerisinde kadınların hayatlarını paylaştıkları eşleri ve/veya diğer aile bireylerinden geldiğini göstermektedir. Aralık ayı verilerine göre, eşler yüzde 59,2 oranla ev içi şiddette ihbar edilen en geniş saldırgan grubunu oluşturmaktadır. Eşleri, yüzde 19,2 oranla diğer aile üyeleri takip etmektedir. Aile içerisinde baba, genel olarak aile, kişinin kendi ailesi, anne, abla, oğlan çocuk, ağabey ve kız çocuk şiddet uygulayanlar olarak ihbarlarda belirtilmiştir. Bu duruma ek olarak, gelen ihbarlar göstermektedir ki kadınlar, eşleri ve ev içerisindeki birinci derece yakınları dışındaki şahıslar tarafından da şiddete maruz kalmaktadırlar. Arada bir evlilik bağı olmadan da kadınlar duygusal ilişki içerisinde oldukları ya da duygusal ilişkilerini bitirmek istedikleri erkeklerin şiddetine maruz kalmaktadırlar. İhbarlarda kadınlar, mevcut birlikteliklerindeki partnerlerinden, önceki eşlerinden, önceki erkek arkadaşlarından, nişanlı/sözlülerinden şiddet gördüklerini belirtmişlerdir. Bunların dışında komşu, eşin ailesi, diğer akrabalar ve hatta işverenler de acil yardım hattına gelen şiddet ihbarlarında saldırganlar arasında belirtilmiştir."