Tepebaşı Belediyesi, iklim değişikliğine karşı farkındalık oluşturmak adına yürüttüğü çalışmalarına 2022 yılında da devam etti. Çalışmalar kapsamında birçok eğitim, atölye ve etkinlik düzenlenirken, çalışmalarla çok sayıda yurttaşa ulaşıldı.

Tepebaşı Belediyesi, iklim değişikliğine karşı farkındalık oluşturmak adına yürüttüğü çalışmalarına 2022 yılında da devam etti. Çalışmalar kapsamında birçok eğitim, atölye ve etkinlik düzenlenirken, çalışmalarla çok sayıda yurttaşa ulaşıldı.

Belediye’nin bünyesindeki İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü tarafından düzenlenen çalışma ve projeler ile 2022 yılı boyunca toplumun farklı kesim ve yaş gruplarından çok sayıda Tepebaşılı'ya ulaşıldı. 

Yaşama geçirilen Tepebaşı İklim Sözcüleri Programı’na başvuruda bulunan İklim Sözcüleri’ne yönelik İklim Akademi Eğitimleri gerçekleştirilerek, 39 iklim sözcüsü ile 12 eğitim ve atölye çalışması yürütüldü. Tepebaşı İklim Sözcüleri ile Temalarla İklim Krizi Çalıştayı da 2022’de düzenlenen etkinlikler arasında yer aldı.

286 ÜRETİCİ İKLİM KRİZİYLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLDİ 

İklim Sözcüleri projesinde yer alan iklim gönüllüleri, geçen yıl boyunca kırsal mahallelerde çiftçiler, kent merkezinde ise Belde Evleri’nde kadınlara yönelik eğitimler yaptı. Kırsal mahallelerde çiftçilere iklim değişikliğinin hem doğrudan hem dolaylı olarak en çok etkilediği sektör olan tarım konusu ele alınarak, ‘İklim değişikliğinin tarıma etkileri’ anlatıldı. Tarım, hem iklim değişikliğine etken olduğu hem de iklim değişikliğinden etkilendiği için, çitçilerin iklim değişikliğine karşı tutumlarını belirlemek amaçlandı.

Beyazaltın, Cumhuriye, Gündüzler, Çukurhisar, Keskin, Yakakayı, Kızılcaören, Hasanbey, Yukarı Söğütönü, Satılmışoğlu, Kızılinler Mahallelerinde çiftçiler ile bir araya gelen İklim Sözcüleri, verdikleri eğitimle 286 çiftçi ve üreticiye, iklim değişikliğini anlatmış oldu. Hasan Âli Yücel Belde Evi’nde de kadın üreticilerle buluşan gönüllüler, eğitim çalışması yaptı.

KADINLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILDI 

Program kapsamında yıl boyunca 12 Belde Evi’nde kadınlara yönelik 'Biz değişelim. İklim aynı kalsın’, ‘İklim değişikliği ve stres’, ‘İklim krizinin ekonomi yönetimi ve toplumsal eşitsizlik üzerine etkisi’ başlıklı eğitimler verildi. Söz konusu eğitimler ile 12 Belde Evi’nde 230 kadına ulaşıldı.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE ULAŞILDI

İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ‘İklim Değişikliği ve Enerji Yönetimi Eğitimleri’ ile temel alışkanlıkların kazanıldığı küçük yaşlardaki çocuklara ulaşarak, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı farkındalık çalışması yaptı. Çalışma ile 2022 yılında, 38 okulda 51 eğitimle 5 bin 366 öğrenciye ulaşıldı. 2022 yılında Tepebaşı Belediyesi’nin enerji etkin binalarında, çevre dostu elektrikli otobüslerle beş okuldan 253 öğrenci ağırlandı. Geziyle öğrencilerin yenilenebilir enerji, yeşil bina uygulamalarını yerinde görerek öğrenmeleri sağlandı.

Tepebaşı Belediyesi yetkilileri, ilçede sürdürülen çevre dostu ve farkındalık oluşturacak çalışmaların 2023 yılında da aralıksız biçimde süreceğini kaydetti. Söz konusu çalışmalar hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyen yurttaşlar, 0 (222) 211 40 00 / 3353 numaralı telefonlardan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü yetkililerine ulaşabilecek.