Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il genelinde tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında “Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi”ni hayata geçirdi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, il genelinde tarım ve hayvancılığı geliştirmek amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında “Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi”ni hayata geçirdi.

Yumurta üreticilerinin desteklenmesi ve tüketicinin ihtiyacı olan köy yumurtası arzının sağlanması amacıyla Şarköy Ziraat Odası ile birlikte hayata geçirilen Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi ile Şarköy ilçesinde 246 üreticiye 9.800 adet yarka tavuğu dağıtıldı.

SİNOPLU LOKANTACI: “PİRİNCİ 12 LİRAYA ALIYORDUM, ŞİMDİ 25 LİRA. BİZİM PİLAV YİNE 10 LİRA. 20 LİRA YAPSAK YİYEN YOK, 10 LİRAYA SATSAN ZARAR EDİYORSUN” SİNOPLU LOKANTACI: “PİRİNCİ 12 LİRAYA ALIYORDUM, ŞİMDİ 25 LİRA. BİZİM PİLAV YİNE 10 LİRA. 20 LİRA YAPSAK YİYEN YOK, 10 LİRAYA SATSAN ZARAR EDİYORSUN”

"PROJE İLE İLİMİZDE YUMURTA ÜRETİMİNİN ARTIRILMASI İÇİN DESTEK SAĞLAYACAĞIZ"

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, dağıtım töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi vizyonunu oluşturan ögelerin arasında en önemli yeri tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi oluşturmaktadır. İlimizde hayvancılık anlamında gerek küçükbaş, gerekse kanatlı hayvan yetiştiriciliği konusunda son yıllarda birtakım gelişmeler olmaktadır. Tavukçuluk anlamında ise etlik piliç ya da gezen tavuk yumurtası üretimi olmak üzere ekonomik düzeyde yetiştiricilik az oranda da olsa yapılmaktadır. Yumurta üreticiliği yapmak isteyen çiftçilerimizin ihtiyacı, kaliteli, piyasada talep gören ve ilimiz şartlarına uygun yarka teminidir. İlimizde ise son 3 yılın toplam yumurta tavuğu sayısı 1.517.270,00 adet olup Şarköy ilçemizde ise 20.950,00 adet yumurta tavuğu varlığı bulunmaktadır. İlimizde mevcut yumurta tavuğu varlığının artmasına katkı sağlayarak lider konumdaki iller arasında yerimizi alabiliriz. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması Projesi ile ilimizde yumurta üretiminin artırılması için destek sağlayacağız. Ben projemizin vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” 

Yumurta Tavukçuluğunun Yaygınlaştırılması projesi kapsamında ilçelerin belirlenen mahallelerinde uygun koşulları taşıyan üreticilere 25/50 adet Atak-s yarka verilecek. Yarkalar, aşılı olarak satın alınacak, veteriner takibinde olma şartı sözleşmeye dâhil edilecek, yumurta dönemi boyunca hiçbir şekilde satılamayacak. Projenin başarıya ulaşması için üretim takip ve kontrolü de belediye görevlileri tarafından yapılacak.