Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; hizmet fiyatları, aralık ayında yüzde 1,85 oranında yükseldi. Lokanta-otel grubundaki aylık fiyat artışı yüzde 2,61 oldu. İlaç fiyatları ise kur güncellemesi nedeniyle aralık ayında yüzde 18,26 arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre; hizmet fiyatları, aralık ayında yüzde 1,85 oranında yükseldi. Lokanta-otel grubundaki aylık fiyat artışı yüzde 2,61 oldu. İlaç fiyatları ise kur güncellemesi nedeniyle aralık ayında yüzde 18,26 arttı.

Merkez Bankası, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) aralık ayında Tüketici Fiyat Endeksi'ni (TÜFE) aylık 1,18 artışla yıllık yüzde 64,27 olarak açıklamasının ardından, Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nu bugün yayınladı. Aylık enflasyonun artmasına rağmen baz etkisiyle yıllık enflasyonun gerilediği aralık ayına ilişkin TCMB’nin raporunda şunlar kaydedildi:

“ALT GRUPLARIN ENFLASYONA KATKILARI DÜŞTÜ: Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde; bu dönemde alt grupların tamamında düşüş yaşandı. Bir önceki aya göre temel mallar, gıda ve alkolsüz içecekler, enerji, hizmet ve alkol-tütün-altın gruplarının katkıları, sırasıyla 6,96, 6,04, 3,52, 2,48 ve 1,12 puan azaldı.

AYLIK ARTIŞLAR İŞLENMİŞ GIDA GRUBUNDA YAVAŞLADI: Mevsimsellikten arındırılmış verilerle incelendiğinde; aylık artışlar, önceki aya kıyasla C endeksinde yükseldi, B endeksinde ise bir miktar yavaşladı. Fiyat artışları, B endeksini oluşturan gruplardan temel mallarda yükselirken işlenmiş gıda ve hizmet gruplarında zayıfladı.

LOKANTA-OTEL FİYATLARI AYLIK YÜZDE 2,61 ARTTI: Hizmet fiyatları, aralık ayında yüzde 1,85 oranında yükseldi. Bu dönemde yıllık enflasyon lokanta-otel, ulaştırma ve diğer hizmetlerde belirgin bir düşüş kaydederken kira ve haberleşme alt gruplarında yükseldi. Yemek hizmetlerinin sürüklediği lokanta-otel grubunda fiyatlar, aralık ayında yüzde 2,61 oranında arttı. Ulaştırma hizmetlerinde fiyatlar yüzde 0,52 oranında geriledi, bu gelişmede akaryakıt fiyatlarındaki düşüşün olumlu etkilerinin de izlendiği şehirlerarası otobüs ücretleri belirleyici oldu. Diğer hizmetler alt grubunda fiyatlar aylık bazda yüzde 1,65 oranında yükseldi, bu gelişmede bakım-onarım, sağlık ve eğlence-kültür hizmetlerinin etkisi hissedildi. Haberleşme hizmetleri aylık fiyat artışı yüzde 0,96 ile son aylara kıyasla yavaşlarken bu grupta yıllık enflasyon yüzde 30,13 seviyesine yükseldi. Mevsimsellikten arındırılmış verilere göre; kira alt grubunda aylık artış, bir önceki aya göre yatay seyretti.

ET, PİRİNÇ VE PATATES FİYATLARI YÜKSELDİ: Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon, aralık ayında 24,68 puan azalarak yüzde 77,87 oldu. Yıllık enflasyon, işlenmemiş gıdada 23,99 puan düşerek yüzde 73,25, işlenmiş gıdada ise 25,35 puan azalışla yüzde 82,00 oldu. İşlenmemiş gıda grubunda mevsimsellikten arındırılmış veriler, bu dönemde sebze grubunda daha belirgin olmak üzere taze meyve ve sebze fiyatlarında gerilemeye işaret etti. Diğer işlenmemiş gıda grubunda kırmızı et, pirinç ve patates fiyatları, artışlarıyla öne çıkan kalemler oldu. İşlenmiş gıdada aylık fiyat artışı önceki aylara kıyasla yavaşlayarak yüzde 2,23 oldu, bu artışta ekmek-tahıllar, katı-sıvı yağlar ve konserve sebze ürünlerinin etkisi öne çıktı.

KUR GÜNCELLEMESİYLE İLAÇ FİYATLARI YÜZDE 18,26 ARTTI: Temel mal grubunda yıllık enflasyon, daha güçlü baz etkisiyle 27,15 puan düşmüş ve 2022 yılı sonunda yüzde 48,96 olmuştur. Yıllık enflasyon, dayanıklı mallarda daha belirgin olmak üzere, tüm alt gruplarda gerilemiştir. Dayanıklı mal fiyatları (altın hariç) aralık ayında yüzde 1,88 oranında yükselirken beyaz eşya ile birlikte mobilya kalemleri fiyat artışlarıyla öne çıktı. Matrah düzenlemesinin yansımasıyla otomobil fiyatları yüzde 1,71 oranında gerileyerek alt grup aylık fiyat artışını sınırladı. Bu gelişmelerle dayanıklı mal alt grubunda yıllık enflasyon, 41,37 puan geriledi ve yüzde 48,13 oldu. Diğer temel mallarda fiyatlar, yüzde 3,56 ile son aylara kıyasla nispeten yüksek bir oranda arttı. Referans euro kur değerinin güncellenmesiyle fiyatı yüzde 18,26 oranında artan ilaçlar, diğer temel mal fiyatlarını sürükleyen kalem oldu. Bu dönemde, giyim ve ayakkabı alt grubunda fiyatlar yüzde 1,46 oranında düştü ve yıllık enflasyon 11,21 puan azalışla yüzde 25,01 seviyesine geriledi.

ENERJİ FİYATLARI DÜŞTÜ, SU FİYATLARI ARTTI: Enerji fiyatları aralık ayında yüzde 2,12 oranında düştü, grup yıllık enflasyonu 23,57 puan azalarak yüzde 94,43 seviyesine geriledi. Bu gelişmede, uluslararası ham petrol fiyatlarındaki geri çekilmeyi takiben akaryakıt fiyatlarında gözlenen düşüşün (yüzde 10,45) etkisi hissedildi. Diğer taraftan, şebeke suyu fiyatları bu dönemde yüzde 10,42 oranında yükseldi.

Tüpraş deprem bölgelerine yakıt desteği sağlıyor Tüpraş deprem bölgelerine yakıt desteği sağlıyor

ENERJİ FİYATLARI YÜZDE 10,63 DÜŞTÜ: Yurt içi üretici fiyatları aralık ayında yüzde 0,24 oranında geriledi, yıllık enflasyon baz etkisiyle 38,30 puan azalarak yüzde 97,72 oldu. Bu gelişmede, uluslararası enerji emtia fiyatlarındaki gerileme ve döviz kurundaki ılımlı seyir etkili oldu. Nitekim bu dönemde üretici tarafında enerji fiyatları yüzde 10,63 ile kayda değer bir düşüş sergiledi. Ana sanayi gruplarına göre bakıldığında; yıllık enflasyon, enerjide daha belirgin olmak üzere tüm alt gruplarda azalış gösterdi. Aylık fiyat gelişmeleri sektörler bazında incelendiğinde; bu dönemde rafine edilmiş petrol ürünleri ile elektrik ve doğal gaz imalatı fiyatları önemli ölçüde geriledi. Diğer sektörlerde fiyat artışları devam ederken temel eczacılık ürünleri, su ve suyun arıtılması ve dağıtılması, içecekler, deri ve ilgili ürünler ile ev aletleriyle bağlantılı olan elektrikli teçhizat kalemleri öne çıktı.”