Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla kentte faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Bozdoğan, “Doğru, tarafsız, hak ve hakikatten özellikle adaletten kalemini ayırmayan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” dedi.

Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısıyla kentte faaliyet gösteren basın mensuplarıyla bir araya geldi. Başkan Bozdoğan, “Doğru, tarafsız, hak ve hakikatten özellikle adaletten kalemini ayırmayan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” dedi.

Tarsus Belediyesi ‘Çalışan Gazeteciler Günü’ vesilesiyle ilçede görev yapan gazeteciler için bir etkinlik düzenledi. Gazeteciler ile bir araya gelen Başkan Bozdoğan, göreve geldiğinden bu yana yaşama geçen projeler ve 2023 yılında yapımı devam eden ve planlanan projeler hakkında gazetecilere bilgi verdi. Bozdoğan, belediyenin çalışmaları ve gündeme dair birçok konu hakkında da gazetecilerle sohbet etti. 

Bozdoğan basın mensuplarına, “Çok değerli Tarsus’un güzide basını. Bugün sizleri burada görmekten çok mutluyum. Doğru, tarafsız, hak ve hakikatten ve özellikle adaletten kalemini ayırmayan tüm gazetecilerin günü kutlu olsun. Bu süreç belki 1961 yılından beri başlayan bir süreç. Bugün sizin gününüz. Sizlere saygılarımı sunuyorum” sözleriyle seslendi. 

Tarsus Plajı hakkında bilgi veren Bozdoğan, “Alan olarak çok geniş bir yer, orada yapılacak olan tesisleri hazirana kadar yetiştirmek için çalışıyoruz. Temizlik bir ay sürecek çünkü çok kirli bir durumda. Ve bunun için çalışıyoruz, adı gibi Beyaz Kum Plajı haline geliyor, inanılmaz değişiyor. Kentimize kazandırmak üzere çalışmalarımız durmaksızın sürüyor. Yaz döneminde plajımıza kavuşacağız” diye konuştu. 

Bozdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“KENTİMİZE DEĞER KATMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“Kültür Merkezi eylül ayında faaliyete başlayacak. Benim genel olarak anlatmak istediğim çok şey var. Daha dün başkan yardımcılarımız bazı mahalleleri gezmiş. Mahallelerin planlamaları sıkıntılı. Tozkoparan, Fahrettinpaşa Mahalleleri planlama olarak çok sıkıntılı ve belediyemiz tarafından planlamaları yapılmak üzere düğmeye basıldı. Kırklarsırtı Mahallesi kentsel dönüşüm için de düğmeye basıldı. Artık her şey farklı olmalı. Burası 400 bin nüfusluk bir kent. Biz ‘marka bir kent yaratacağız, sağlıklı bir kent yaratacağız, eğiten, üreten, kültürlü bir kent yaratacağız’ dedik. Kimi zaman kentimize felsefe kenti, kimi zaman tarih kenti, kimi zaman peygamberler kenti deniyor. Çünkü yapı olarak hepsine sahip bir kent. Tarsus bu kadar zengin bir kent. Öyle bir kentte yaşıyoruz ki herkesi kucaklıyoruz.

“BÜTÜN PROJELERİMİZ DEYİM YERİNDEYSE TEK TEK HAYATA GEÇİYOR”

Biz başaracağız diye bu yola çıktık, kültür merkezimiz çok değerliydi ama önemli olan bir değerimiz daha vardı, o da kent meydanlarıydı. Kent meydanlarını dört yerde düşünüyoruz üç demiştik ama dört olması için çeşitli çalışmalar başlattık. Çünkü bu kentin bir meydanı yok. Kleopatra Meydanı’nın ihalesi yapılıyor. Bütün projelerimiz deyim yerindeyse tek tek hayata geçiyor. Eksik kalmadı. Çalışma konusunda verimli ve aktif olmamız gerekiyor, tüm çabamız Tarsus için. Bunun için verilen çabayı herkesin görmesini istiyorum. Tüm bu ekonomik ve siyasi koşullara rağmen kentimizi en iyi yerlere getirmek üzere çalışıyoruz.

“TARSUS, SEÇİM OLMADAN ÖNCE İL OLACAK”

‘İl’le de Tarsus’ projesiyle şunu anlatmıştım. Ankara değil, Tarsus halkı buranın il olmasını sağlayacak. Çünkü geçmiş yıllarda basında da özellikle okuyorum. Tarsus’un il olma konusu şu ana kadar komisyona bir kere gönderildi. Bu kent il olacak. Seçim olmadan önce il olacak. Bu kentin il olmasını biz birlikte başaracağız. Tek başına Haluk Bozdoğan başarmayacak. Ben bu kentin gençlerine ve kadınlarına çok güveniyorum. Biz bize yeteriz. Başka kimseye yer yok. Yaşamı en çok anlamlı kılanda medeniyetteki bu masumelerdir. Sizlerle birlikte dostça beraber bir savaş verdiğimiz zaman başarırız.

“TARSUS BELEDİYESİ OLARAK KASA VE BORÇ DURUMLARIMIZI NET OLARAK BELİRTİYORUZ”

Burada yeni nesil belediyecilik bizim üzerimizde durduğumuz şey. Üreten, istihdam sağlayan ve hepsinden önemlisi de şeffaf olunması. Şeffaf olduğumuzda da her şeyi halka göstermek zorundaydık. Her zaman net olarak anlatıyorum. Kasamızı gösteriyorum. Kasamız bu diyorum. Tarsus Belediyesi olarak kasada ne var, borcumuz ne kadar net olarak belirtiyoruz.

Biz aynı zaman bu ülkede adaletsizliğe uğrayan herkesin de sesi olacağız. Sinan Ateş’in de sesi olacağız. Bunlardan siyasi bir şeyler çıkarılmaya çalışılmasın. Bu ülkede eğer konuşmamız gereken yerde konuşmazsak hata yaparız. Elbette ki susmamız gereken yerde susmasını bilir, sükutun ne kadar önemli olduğunu da biliriz. Ama konuşulması gereken yerde de bizden daha fazla bağıranı olamaz.

Bu kent ciddi anlamda değer katılması gereken bir kent. Bu kente hainlik yapamazsınız. Bu kente zarar veremezsiniz. Dedikoduyla, yalan siyasetiyle bunu yapamazsınız. Siyaset doğrulukla, dürüstlükle, ahlakla olur. Hizmette her zaman sınırsız hizmet anlayışıyla hareket ederim. Hep istediğim eşit hizmet. Bir maliye farklı diğer maliye farklı olamaz. Gece saat 3’e 4’e kadar kaldırım ve asfalt yapılıyor. Hangi mahalleye öncelik verilecek bunların çalışmaları yapılıyor. Elimizde 35 bin ton sıcak asfalt var. Bunun yanında kaldırım da var. Tarsus’ta şunun sözünü verdim asfaltsız, kaldırımsız özellikle köylerde dahil bütün yollar açılsın diye söz verdim.”