Tepebaşı Belediyesi, emekli tarım çalışanlarının bir araya geldiği buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Tepebaşı Belediyesi, emekli tarım çalışanlarının bir araya geldiği buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Ülkedeki ilk tarımsal öğretim faaliyetlerinin başlangıcının yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan etkinliğe, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’ın yanı sıra çok sayıda emekli katıldı.

Başkan Ataç, buluşmada yaptığı konuşmada, “Yıllarca tarıma verdiğiniz emeğin karşılığı ödenemez. Öte yandan, Türkiye’nin bu dönemde tarımda geldiği nokta sizi de mutlu etmiyor olmalı. Çiftçi üretmek istemiyor, ürün tarlada kalıyor, enflasyonun tarıma etkileri ortada. Girdi maliyetleri yüzde 400 gibi artışlar gösterdi. Bundan 20 sene önce Türkiye, dünyadaki kendi kendine yeten 7 ülkeden birsiydi. Maalesef bugün ot da hayvan da mercimek de buğday da ithal ediliyor. Üreticimizi öteleyen tarım politikaları ile çok kötü bir noktadayız. Bizler Eskişehir’de elimizden geldiğince üreticilerimizi destekliyor olsak da topyekun bir tarım politikası değişikliğine, üreticilerimizin desteklenmesine, ithalata değil üretime değer veren bir anlayışa ihtiyacımız olduğu açıktır. Belediyemiz tarım ile ilgili bütçesi elverdiği doğrultuda çalışmalar yapıyor, yapmaya da devam edecektir” dedi.

Ziraat teknisyeni Gürbüz Turanı ve Kırsal Kalkınma Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel Ekici de etkinlikte söz alarak ülke tarımına ilişkin aktarımlarda bulundu. Etkinliğe katılan emekliler ise tarımsal faaliyetlere ilişkin görüşlerini paylaştı.

Buluşma, günün anısına çektirilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.