Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sultangazi’deki “Şehir Parkı”nın karşısına “Millet Bahçesi” yaptırmak için ihale açtı. Yaklaşık 140 bin metrekarelik “Şehir Parkı” karşısına yapılacak olan 53 bin metrekarelik “Millet Parkı”nın ihalesi 18 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

OKTAY YILDIRIM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Sultangazi’deki “Şehir Parkı”nın karşısına “Millet Bahçesi” yaptırmak için ihale açtı. Yaklaşık 140 bin metrekarelik “Şehir Parkı” karşısına yapılacak olan 53 bin metrekarelik “Millet Parkı”nın ihalesi 18 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilecek.

CHP'Lİ ŞENER'DEN BAKAN NEBATİ'YE: "ÇOK SEVİMLİ BİR CÜMLESİ VARDI ‘HETERODOKS, EPİSTEMOLOJİK’ VESAİRE DİYE; O CÜMLENİZİ BURADA TEKRAR EDER MİSİNİZ SAYIN BAKAN?" CHP'Lİ ŞENER'DEN BAKAN NEBATİ'YE: "ÇOK SEVİMLİ BİR CÜMLESİ VARDI ‘HETERODOKS, EPİSTEMOLOJİK’ VESAİRE DİYE; O CÜMLENİZİ BURADA TEKRAR EDER MİSİNİZ SAYIN BAKAN?"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “İstanbul İli Sultangazi İlçesi Cebeci Mahallesi Millet Bahçesi ile Millet Bahçesine Ait Sosyal Donatlar İnşaatlar ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi” adı altında ihaleye çıktı. 

26 Ekim’de duyurusu yapılan ihale ilanına göre; yapılması planlanan 53 bin metrekarelik “Millet Bahçesi”, İBB’nin 2005 yılında yaptığı 140 bin metrekarelik Cebeci Şehir Parkı’nın yaklaşık 400 metre kuzeyinde yer alacak. Kuzey Marmara Otoyolu’nun geçtiği Cebeci Tüneli’nin üzerine yapılacak olan “Millet Bahçesi”, taş ocakları nedeniyle büyük bir çukura dönüşen Cebeci Mahallesi arasında yer alacak.

İhale dosyasında yer alan bilgilere göre, 53 bin 421 metrekarelik alanda yer alacak Millet Bahçesi'nde, bin 312 metrekare inşaata sahip sosyal donatılar da bulunacak. Kıraathane, mescit, mini futbol sahası, WC, yansıma havuzu, çocuk oyun alanı, bisiklet/koşu yolları ve piknik alanları gibi alanlar da yer alacak. İhale Şartnamesi'ne göre, Millet Bahçesi'nin yer tesliminden sonra 400 günde tamamlanıp teslim edilmesi gerekiyor. İhale, 18 Kasım 2022 tarihinde TOKİ toplantı salonunda yapılacak.

İhaleye çıkılan “Millet Bahçesi”nin yaklaşık 400 metre güneyinde bulunan, İBB’ye ait ve çok daha büyük “Cebeci Şehir Parkı”nda daha çok sosyal donatı alanı bulunuyor. Su havuzları, kafeteryalar, amfiteatr, açık ve kapalı spor alanları, düğün salonu, yürüyüş yolları, oturma alanları. Şehir Parkı'nın bu kadar yakınında bulunan bir alana “Millet Bahçesi” yapılacak olması, yer seçimi konusunda eleştiriye açık bir durum yaratıyor.

AKP’NİN SEÇİM PROJESİ “MİLLET BAHÇELERİ”

“Millet Bahçeleri” projesi ilk kez, AKP’nin 2018 seçim beyannamesinde yer aldı. Taksim Gezi Parkı ve şehirlerin betonlaşması eleştirilerine karşı geliştirildiği düşünülen “Millet Bahçeleri” kapsamında birçok ihale yapıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, ocak ayında yaptığı açıklamada; 81 ilde 81 milyon metrekare “Millet Bahçesi” hedefinde 67,7 milyon metrekareye ulaştıklarını, 418 millet bahçesinin projelendirildiğini, 125'inin yapımının tamamlandığını belirtmişti. TOKİ sadece 2022 yılında, 26 “Millet Bahçesi” ihalesi gerçekleştirdi. Sonuçlanan 26 ihalenin toplam bedeli ise 4 milyar 387 milyon 613 bin 561 TL oldu.