Tüm Sağlık Personeline Teşekkür Ediyoruz

SİYASET 18.03.2020, 18:54 18.03.2020, 22:15
619
Tüm Sağlık Personeline Teşekkür Ediyoruz

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Çankaya'daki corona virüs toplantısının ardından açıklama yapıyor.

Erdoğan'ın açıklamlarından satır başları;

"Rabbim şehitlerimizin mekanlarını cennet eylesin.

İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabi hastalıklar çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. 

Nitekim şu anda dünyada insan ölümlerine yol açan hastalıklar arasında bu tür salgınların etkisi düşüktür. Ancak, önüne geçilmediği takdirde salgınların kitlesel ölümlere neden olma riski vardır.

Yaşadığımız sürecin insanlık önüne ne gibi sorunlar çıkardığını henüz bilmiyoruz.Ancak, her şeyin eskisi gibi gidemeyeceği ortadadır. Küresel ekonomik düzende köklü değişikliklere neden olması muhtemel bir döneme giriyoruz. Özellikle son 17 yılda ülkemizin temel hizmet alanlarda yaptığımız dönüşümler sayesinde Türkiye bu sürece en hazırlıklı biçimde yakalanmıştı. Diğer taraftan eğitim, sağlık ve sosyal hizmetlerde kamu hizmetleri garantiye alınmıştır.

Diğer taraftan batı kamu hizmetleri özel sektöre bırakmış, sonuçları şu anda görmektedir. Avrupa ülkeleri kamu hizmetlerini devletleştirmeye başladı.

Yeni bir döneme giriyoruz, Türkiye'nin bu durumu avantaja çevirmesi şart.

Bunun için büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimize 2023 ve 2071 vizyonlarımıza odaklanarak daha güçlü bir şekilde çalışacağız. 

Yeni corona virüs hastalığı ilk olarak 2019 Aralık ayında Çin'de tespit edildi. Ocak ayında ilk ölüm haberi geldi. Hemen ardından hastalık, Tayland, Japonya ve ABD'de görüldü. Covid-19 Avrupa'da ilk olarak Fransa'da tespit edildi. DSÖ Ocak ayının sonunda acil durum ilan etti.

Yolcu gemilerinden sınır kapılarına, uçaklardan trenlere kadar karantina tedbirleri yaygınlaştırıldı. 

SARS salgınındaki can kaybını geride bıraktı.

İtalya'daki ölümler dikkat çekici düzeyde arttı. DSÖ, salgını pandemi ilan etti. Pek çok ülke sınırlarını insan trafiğine kapattı. İnsanların evde kalmalarını sağlamaya yönelik pek çok önlem aldı.

Bugüne kadar vaka sayısı 200 bine ölü sayısı 8 bine yaklaştı, 80 bin kişi iyileşti. 

Türkiye en başından itibaren bu hastalıkla ilgli gelişmeleri yakından izlemiş ve tedbirleri süratle uygulamaya başlamıştır. 

14 Ocak'ta covid-19 hastalığının ilk rehberini hazırlayarak herkesi teşhis ve tedavi hakkında bilgilendirdik. 20 Ocak'tan itibaren Çin, Rusya, Tayvan, Vietnam ve pek çok ülkeden gelen vatandaşları taramadan geçirmeye başladık. 

27 Ocak'ta Dışişleri Bakanlığımız seyahat önelemlerini açıklamaya başladı. Çin'in Wuhan kentindeki yolcularımızı getirmeyi başardık. 

Sınırlarımızda sahra hastanelerini kurduk, 2 Mart'ta umreden dönen herkesin sağlık muayenesini gerçekleştirdik.

Son 14 gün içerisinde yabancı uyrukluların ülkemize girişini yasakladık. 10 Mart'ta Sağlık Bakanımız ilk defa yurtdışından gelen bir vatandaşımızda covid-10 olduğunu açıkladı. Değerli kardeşlerim bizim en önem verdiğimiz şey insan hayatıdır. 

Uzaktan eğitimi hem televizyon hem internetten verek çocuklarımıza imkan sağladık.

Gelişmelere göre, LGS ve YKS sınavlarını ertelemeyi gündemimize alabiliriz. Bu vesileyle 20 bin öğretmenimizin atamasını daha gerçekleştirdiğimizin müjdesini veriyorum.

Gazino ve gece kulubü gibi eğlence yerlerinin faaliyetlerini durdurduk. 

16 Mart'ta uçuşların durdurulduğu ülkelerden gelen vatandaşlarımızı karantinaya aldık.

İnsanlar toplu olarak bulunduğu kahvehane, kafe, düğün salonu, hamam, kapalı çocuk kulüpleri gibi yerlerin faaliyetlerini durdurduk. İnsanların zorunlu olarak bir araya geldikleri faaliyetleri de erteledi. Partimizdeki MYK toplantılarının hepsini iptal ettik.

Uçuş yasağı koyduğumuz ülke sayısı 20'ye ulaştı.

Dün tibariyle covid-19 teşhisi konulan vatandaşlarımızın sayısı 98'e çıkarken maalesef 89 yaşındaki bir vatandaşımızı kaybettik.

Adeta bu süreçte viirüs ülkemize niye geçti diye dizlerini dövenlerle mücadele ettik, onlara aradıkları fırsatı vermedik, vermeyeceğiz. Allah'ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu sıkıntılı süreci daha da güçlenerek atlatacağımıza tüm kalbimle inanıyorum. 

Biz önce insan diyen bir milletin torunlarıyız. Bunun için aldığımız her tedbir insanların hayatını ve geleceğini korumaya yöneliktir. 

Sağlıklı insanlar hastalığı rahatça atlatırken, yaşlı ve kronik hastalar zorlanabiliyor.

Covid-19 hastalığından en iyi korunma yöntemi herkesin kendi kendine tedbir almasıdır. Her birimizin fedakarlıkta bulunma zorunluluğu vardır.

Açıklanan tedbirlere hep birlikte uyarsak evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. 

Hem inancımızda hem kültürümüzde, vücut temizliği, hane temizliği ve çevre temizliği çok önemlidir. Sevgisini dokunmakla gösteren bir milletz, ama buna bir süre ara vermeli sevgimizi yüreğimizle ve dilimizle göstermekle yetinmeliyiz.

Peygarimiz veba olan yere girmeyin derdi. Bizim de covid-19 olan yerlere gitmememiz lazım.

Bugün bize düşen görev de gerekli olan her türlü tedbiri alarak, taktiri Allah'a bırakmaktır. 

Milletimin her bir ferdinden ricam covid-19 tehdidi bitene kadar evden gerekli olmadıkça çıkmamasıdır. 

Kontrol altında tutamayacağımız her temaz bizi virüs taşıyıcısı haline getirebilir. 

Vakit tevekkül ve tefekkür zamanıdır. Dış dünya ile fiziki irtibatımızı asgariye indirme vaktidir. Toplumun sağlığı için kendimizden fedakarlık vaktidir. Zorunlu olmadıkça hiçbir vatandaşımız evden çıkmamalıdır. Vakit yapabileceğimiz her şeyi evden yapma vaktidir. 

Çocuklarımızdan dışarıya çıkmadan kitap okuyarak, ders çalışarak vakitlerini değerlendirmesini istiyoruz. Yaşlılarımızın evden çıkmamasından ziyade diğer aile üyeleriyle de mesafeli olarak hayatlarını sürdürmelerini istiyoruz.

Yaşlılarımızı koruyacak ve kollayacağız.

Bilim Kurulu'nun çalışmasıyla 65 yaş üzerindeki tüm vatandaşlarımızı koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız. 

Sağlık kuruluşlarımızın üzerine binecek yükü hafifletmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımızdan mümkün olduğu kadar sağlık sorunlarına ilişkin aile hekimlerine başvurmalarını istiyoruz. 

Vatandaşlarımız herhangi bir belirtede ALO 184 hattını aramalıdır. Bu vesiliyle takdire şayan bir görev yapan sağlık personelime milletimin adına şükranlarımı sunuyorum.

ARGE çalışmalarını yürüten Sanayi ve Teknoloji bakanlığımız bu konuda çalışmaları yürütüyor.

Dün Fransa, Almanya ve İngiltere'den üst düzey siyasetçilerle yaptığım görüşmelerde muhataplarımıza nasıl katkı yababileceğimizi görüştük.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen 'Koronavirüs Değerlendirme Toplantısı'nın ardından alınan önlemleri duyurdu. İşte 100 milyar liralık Ekonomik İstikrar Kalkanı adı altında corona virüse karşı alınan 19 önlem...

1) Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.

2) Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

3) Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

4) İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.

5) Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

6) İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansmanı desteği verilecek.

7) Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkarların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemelerini 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

8) Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek. 

9) Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınmasını teşvik edilecek. 

10) 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek. 

11) Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.

12) Asgari ücret desteği devam ettirilecek.

13) Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecek.

14) Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak. Böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verilirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak. 

15) En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecek.

16) Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerin maaş promosyon ödemeleri de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılacak.

17) Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığınının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayırılacak.

18) İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresini 4 aya çıkartılacak.

19) Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alınacak.

Yorumlar (0)
13°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Galatasaray 20 39
3. Fenerbahçe 19 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Trabzonspor 20 33
6. Hatayspor 20 32
7. Alanyaspor 19 31
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Rizespor 20 25
13. Sivasspor 19 24
14. Başakşehir 20 24
15. Konyaspor 20 23
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. Samsunspor 18 36
3. İstanbulspor 17 34
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 17 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Akhisar Bld.Spor 18 16
15. Menemen Belediyespor 17 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Aston Villa 17 29
9. Chelsea 19 29
10. Southampton 18 29
11. Arsenal 19 27
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Burnley 18 19
16. Newcastle 19 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Celta de Vigo 20 24
10. Cádiz 20 24
11. Levante 19 23
12. Getafe 18 23
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13