Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde, Dr. Öğr. Üyesi Filiz Doğan’ın kişisel kara kalem çalışmalarının yer aldığı ‘Siyah&Beyaz’ resim sergisi açıldı. Sergi, 17 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak.

Atakum Belediyesi Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde, Dr. Öğr. Üyesi Filiz Doğan’ın kişisel kara kalem çalışmalarının yer aldığı ‘Siyah&Beyaz’ resim sergisi açıldı. Sergi, 17 Ocak’a kadar ziyarete açık olacak.

Başkan Cemil Deveci ve Gülay Deveci, Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi’nde, Dr. Öğr. Üyesi Filiz Doğan’ın kişisel kara kalem çalışmalarının yer aldığı ‘Siyah&Beyaz’ resim sergisinin açılışına katıldı. Sanatçının eserlerini tek tek inceleyen Başkan Deveci, kara kalem sanatıyla ilgili Doğan’dan bilgi aldı. 

Karakaleme hobi amaçlı başladığını söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Filiz Doğan, şöyle konuştu: 

“Özellikle pandemi sürecinde evde kaldığımız dönemde bir şeyler karalıyordum. Sonra konu sergi açmaya kadar geldi. Sergide, iki yılı aşkın sürede yaptığım 30 resmim yer alıyor. Resim yaparken ifadeyi anlatmak duyguyu geçirebilmek adına benim için çok önemli. İnsan portrelerinde mimiklere çok dikkat ettim, hayvanlarda da tüy detaylarına özen gösterdim. Gerçekçiliği yansıtabilmek için uzun saatler çizim yaptım. Çalışmalarımın bir sergiye dönüşmesi çok gurur verici. Çok iyi insanlarla tanıştım. Atakum Belediyesi gerçekten sanata çok değer veriyor. Belediye Başkanımız Sayın Cemil Deveci de katıldı, çok mutlu oldum. Benim için çok değerli bir anı oldu. Herkese çok teşekkür ederim.”

Serginin çok özel ve güzel olduğunu söyleyerek, sanatçıyı tebrik eden Başkan Deveci ise 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103'üncü yıl dönümünde Atakum Belediyesi tarafından kente kazandırılan merkezle ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Deveci, şunları söyledi:

“METRUK BİNADAN BU ESER ORTAYA ÇIKTI”

“Hasan Ali Yücel Gençlik, Bilim ve Sanat Merkezi açıldığından bu tarafa Samsun’da ve Karadeniz’de aktif bir işlev sürdürüyor. Samsun’un, özellikle Atakum’un böyle bir yapıya ihtiyacı vardı. Bir açığı kapatıyor. Yeterli değil ama en azından gençlik, üniversite, sanat, turizm kenti olarak iddia ettiğimiz kentte bunun olması gerekiyor. Metruk bir binadan bu değerli eser ortaya çıktı. Üst katta gençler kütüphanede ders çalışıyor, ulaşamadıkları kitaplara ulaşıyorlar, çay içip sohbet ediyorlar birbirleriyle tanışıyorlar; burada sergi, yukarıda yine toplantı salonu, alttaki sınıflarda neredeyse bir köy enstitüsü modeli kurduk, orada da gençler yeni meslekler ediniyor. Robotik Kodlama takımımız 27 takım arasından birinci oldu, şimdi Türkiye çapında yarışmalara katılacak. Burası olması gereken bir ihtiyacı karşılıyor, bu yönüyle de hem sanatçılarımızı bir adım öne çıkarıyoruz hem de böyle bir ihtiyacın var olduğunu Türkiye’yi yönetenlere hissettiriyoruz. Daha büyük, gelişmiş ve güçlü olanlarını önümüzdeki yıllarda yapacağız.”

Atakum’un dinamik bir yapısı olduğunu da dile getiren Deveci, sözlerini şöyle tamamladı:

“TÜRKİYE GÜZEL GÜNLERE LAYIK”

“Atakum’da 42 bin üniversite öğrencisi yaşıyor. 108 ülkeden 8 bin üniversite öğrencimiz de var. Atakum’un nüfusu 81 ilden oluşuyor. Atakum, Karadeniz’in eğitim düzeyi en yüksek insanlarının yaşadığı bir yer. Bu özellikleriyle zaten bu tip alanlar insanların ilgisini çekiyor. Bu salonların olması gerekiyordu, sanatçılarımız da çıkıp bu alanlarla eserlerini sergiliyorlar. Türkiye güzel günlere layık. Güçlü sanatçıları bağrında barındırıyor. Onları tanımamız ve eserlerini görmemiz; sanatın ve sanatçının, gencin ve kadının bir adım öne çıkması gerekiyor. Türkiye içinde bulunduğu bu zor koşullardan ancak bu şekilde çıkabilir. Umutluyuz, çıkacağız.”