Sinop’un meşhur Erfelek kestanesi çiğ olarak kilosu 100 lira, kavrulmuş olarak ise bir porsiyonu (100-120 gram) 25 liradan satılıyor.

MUSTAFA USTA

Sinop’un meşhur Erfelek kestanesi çiğ olarak kilosu 100 lira, kavrulmuş olarak ise bir porsiyonu (100-120 gram) 25 liradan satılıyor.

Kent merkezinde seyyar tezgahta kestane kebabı satan Seçkin Demirbaş, geçen sene çiğ kestanenin kilosunu 60-70 liradan alırken bu yıl 95-100 liradan alabildiklerini belirtti. Demirbaş, şunları söyledi:

“FİYATTAN ŞİKAYETÇİ OLAN DA VAR, EKONOMİK ŞARTLAR ORTADA”

"Sinop Erfelek kestanesini satıyoruz. Anneden babadan yıllardır bu işi yapıyoruz. Erfelek köylerinde toplanan kestaneleri burada halka kavurarak satıyoruz. Çiğ olarak da satıyoruz, il dışına da gönderiyoruz. Bu sene de kestane hasadı başlamış bulunmakta. Güzel bir sezon geçirmeyi diliyoruz. İnşallah bereketli bir sezon olur. Umudumuz kestanenin bol olması. Bol olursa tabi ki bereket kendini de getirmiş olur. İnşallah sezonumuz da bereketli ve hayırlı olur. Geçen sene kestanenin çiğ halini alışımız sezon başında 60- 70 lira ile başlıyordu.

Biz de 100 gramını 15 liraya, 150 gramını 25 liraya gibi fiyatlarla veriyorduk. Bu sene alışımız 95- 100 lira. Eğer kestanede azalma veya kıtlık olursa bu rakam çıkar. Ama bolluk olursa rakamlar muhakkak 1-2 haftaya düşer. Satışımız da porsiyon olarak satıyoruz, 1 porsiyonu 25 liraya satıyoruz. Bu da 125 gram falan oluyor. Fiyattan şikayetçi olan da var. Ekonomik şartlar ortada. Gayet uygun makul diyen de var. Biz geçen sene mısırı 5 liraya satıyorduk. Bu sene 15 lira. Diğer illerle kıyasladığımız zaman mısır diğer illerde 25-30 lira. Vatandaştan aldığımız tepki Sinop’un diğer illere nazaran daha uygun olduğunu söylüyorlar. Biz burada çok insanla karşılaşıyoruz."

Görüntü dökümü:

*Seçkin Demirbaş

*Detay görüntüler