Siirtli emekli Abdulaziz Tunç, “Berbat valla yetmiyor bize. Üç milyar (3 bin lira) alıyorum nerede geçineceğim valla iki kişiye yetmiyor. Ne yapalım bizim elimizde bir şey var mı? Kaç senedir bir milyar (bin lira) veriyor. En az 5 milyar (5 bin lira), aşağısı olursa yetmez. Ne geçinmesi kuru ekmek yiyoruz biz” dedi.

YUSUF ELİK 

Siirtli emekli Abdulaziz Tunç, “Berbat valla yetmiyor bize. Üç milyar (3 bin lira) alıyorum nerede geçineceğim valla iki kişiye yetmiyor. Ne yapalım bizim elimizde bir şey var mı? Kaç senedir bir milyar (bin lira) veriyor. En az 5 milyar (5 bin lira), aşağısı olursa yetmez. Ne geçinmesi kuru ekmek yiyoruz biz” dedi.

Siirt’te yaşayan emekli vatandaşlar, maaşları ve bayram ikramiyeleri ile ilgili beklentilerini aktardı. Cindi Eren, şunları söyledi:

“Ben emekli memurun 25 yıl hizmet yaptım. Şu anda maaşım 4 milyar 200 (4 bin 200 TL). Bu enflasyona göre en az 10 milyar (10 bin) olması lazımdı. Şu anda en mağdur olan kesim emekli memurdur ve asgari ücretle çalışan yoksul işçilerdir. Üç milyar (3 bin TL) olması lazım bu enflasyona göre, aşağı olursa kesinlikle çok az. Yani 1 milyar (1000 TL) çok az. Çünkü emekli açlık sınırının altında yaşıyor. Şu anda açlık sınırının altında yaşıyoruz. Her şeye yüzde 100 zam gelmiş. Mutlaka üç milyar ( 3 bin TL) hatta 4 milyar (4 bin TL) da olsa çok iyi olur. En fazla emekli etkileniyor son zamlardan dolayı. Çünkü memur emeklisi en düşük ücret alan emeklidir. En fazla alan memur emeklisi, 4 milyar (4 bin TL), 4 milyar 500 (4 bin 500 TL) alıyor. Memur emeklisi çok mağdur durumda.

"KENDİLERİ DE BİRAZ FEDAKARLIK YAPSIN"

Bir ekmek, bir çay çıkmış 2 buçuk milyon liraya (2 buçuk liraya). Bu insanlar nasıl geçinecek? Bir kilo salatalık 20 milyon (20 lira), bir kilo domates 20 milyon (20 lira). Her evde 10-15 tane nüfus var, kendileri eğer bu parayla geçinebiliyorlarsa buyursunlar geçinsinler. İlk önce kendileri biraz israfı önlesinler. 30 milyon (30 bin), 40 milyar (40 bin), 50 milyar (50 bin) maaş alan yöneticilere sesleniyorum, milletvekillerine sesleniyorum. Kendileri de biraz fedakarlık yapsın. Bu israfı önlesinler bu gençlerin boşanma sayıları yüzde 90 artmış, evlenme sayıları hemen hemen sıfır olmuş bu ekonomik krizden dolayı. 10 milyon genç işsiz, sefalet içinde. Gençlerin yüzde 90’ı yurt dışına gitmek istiyor. Yani mutlaka devletin bu gençlere el atması lazım, israfı önlemesi lazım, yolsuzluk yapanların mutlaka yakalanması lazım. Hukukun işlemesi lazım bu ülkede, herkese hukuk lazım."

"BÖYLE GİDERSE BİZ GECE BEKÇİLİĞİ DE YAPACAĞIZ"

Ek iş yapmak zorunda kaldığını belirten emekli vatandaş Hidayet Bavli ise şunları söyledi:

"10 milyar (10 bin TL) da yapsalar boş. Köpek gibi geçiniyor nasıl geçinecek. Yani emekliye verdiği hiçbir şey yok ki. Bugün eğer beş litre ayçiçeği yağı 200 liraya dayanmışsa, bugün bir ekmek 2,5 TL, bir Ramazan pidesi 5 liraysa söyleyecek laf yok. Bugün baktım bana icra gelmiş ‘su borcumu ödememişim’ diye. Bugün eğer üç ay ödemezsen icra gelecek, elektriği bir ay ödemezsen elektriğin kesilecek, doğal gazı ödemezsen doğal gazın kesilecek. Böyle giderse biz gece bekçiliği de yapacağız. Ekstra dükkan çalıştırıyorum o da yetmezse başka iş bakacağız.” 

“Artık bir şey alamıyoruz" diyen Sabri Ceber, "Bu devirde bu zamda bence 10 milyar (10 bin TL) da az yani. Bir emekli insan eğer 5-6 kişi yaşıyorsa 10 milyar (10 bin TL) yetmez aylık. İkramiye ne veriyorlar şimdiye kadar bin lira veriyorlar. Bundan sonra 5 milyar (5 bin TL) verseler iyi olur, ancak o yeter. Pahalılık çok dokundu bize. Artık hiçbir şey alamıyoruz, domates alamıyoruz eve ekmek zor alıyoruz" dedi.

ÇAY ÜRETİCİLERİ, AKP'NİN MECLİS'E SUNDUĞU ÇAY KANUN TEKLİFİNİ TARTIŞMAYA DEVAM EDİYOR ÇAY ÜRETİCİLERİ, AKP'NİN MECLİS'E SUNDUĞU ÇAY KANUN TEKLİFİNİ TARTIŞMAYA DEVAM EDİYOR

"İKİ KİŞİYE YETMİYOR"

5 bin liranın altında verilecek olan ikramiyenin yetersiz kalacağını söyleyen Abdulaziz Tunç, "Berbat valla yetmiyor bize. Üç milyar (3 bin lira) alıyorum nerede geçineceğim valla iki kişiye yetmiyor. Ne yapalım bizim elimizde bir şey var mı? Kaç senedir bir milyar (bin lira) veriyor. En az 5 milyar (5 bin lira), aşağısı olursa yetmez. Ne geçinmesi kuru ekmek yiyoruz biz" diye konuştu.

 GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

*Cindi Eren (Emekli Vatandaş)

*Hidayet Bavli (Emekli Vatandaş)

*Sabri Ceber (Emekli Vatandaş)

*Abdulaziz Tunç (Emekli Vatandaş)