Glutensiz gıda markası Schär, hekim ve diyetisyenlere yönelik başlattığı sertifikalı Çölyak eğitimiyle Türkiye’de bir ilke imza attı.İSTANBUL (İGFA) - 40 yılı aşkın süredir glutensiz gıda sektöründe hizmet veren ve özel beslenme ihtiyacı bulunan bireylerin yaşamlarını iyileştirmeye odaklanan Schär markası, düzenlediği sertifikalı Çölyak eğitimleriyle dikkat çekti.

Türkiye’de bir ilk olduğu belirtilen ve hekim ve diyetisyenlere yönelik hazırlanan sertifikalı Çölyak eğitimi programı, Acıbadem Üniversitesi’nin koordinasyonunda yürütülüyor.

Alanında uzman isimlerin konuşmacı olarak yer aldığı “Gluten ile İlişkili Hastalıklar ve Güncel Beslenme Yaklaşımları” eğitimi, 4 ay boyunca devam edeceği, 28 Eylül’de düzenlenecek sınav sonrasında sertifika almaya hak kazanan sağlık profesyonellerinin 12 Ekim tarihinde açıklanacağı kaydedildi.

Yeni dizi Muğla'nın 'Girdap'ına girdi Yeni dizi Muğla'nın 'Girdap'ına girdi

Başlattıkları eğitim programlarının çıkış noktasına ilişkin açıklamada bulunan Schär Türkiye Genel Müdürü Özgür Erdoğan, Türkiye'deki çölyak hastalarının yaklaşık sadece yüzde 10’una teşhis konulabilmiş göründüğüne dikkati çekerek, "Çölyak hastası olduğundan habersiz binlerce insan, yaşadığı semptomlara geçici çözümler bulmaya çalışırken aslında yaşam kalitesini düşürüyor. Dolayısıyla tıbbi tanı oranlarını artırmak ve tedaviye diyet yoluyla tam uyumu sağlamak çok önemli. Biz de Schär olarak toplumda farkındalık yaratmanın, hekim ve diyetisyenlerle Çölyak konusunda iş birliği yapmanın elzem olduğu görüşündeyiz. Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız sertifikalı eğitim programlarıyla da önemli bir yol katedeceğimize inanıyoruz” diye konuştu.