banner247

TAPDER'den TAŞERON SÜRÜCÜLÜK ve VARDİYA HAKKINDA AÇIKLAMA

BU İŞİ ÇÖZMEK TÜM SENDİKA ve DERNEKLERİN BOYNUNUN BORCUDUR TAŞERON ŞOFÖR ALIMI ve ÇALIŞMA SAATLERİ HAKKINDA..

 TAPDER'den TAŞERON SÜRÜCÜLÜK ve VARDİYA HAKKINDA AÇIKLAMA
Sağlık bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından il sağlık müdürlüklerine gönderilen yazıda 112 Ambulansların da şoför olarak görevlendirilmek üzere 4 bin kişilik TAŞERON alım yapılacağı belirtilmiştir.
Bir meslek örgütü olarak, mesleğimizde atanamayan arkadaşlarımız bir an önce atanması ve özlemini çektikleri ambulanslar da çalışmasını ‘’Hayat Kurtaranlar’’ ordusuna katılmasını herkesten fazla istemekteyiz. Buraya kadar bir sıkıntı yok sorun şu ki; Meslektaşlarımızın Taşeronlaşma ile işe alınacak olması ve daha düşük maaş ile çalıştırılmak istenmesini sindiremiyoruz. Oysaki ne güzelde başlamıştık 2007 yılında yapılan alımla birlikte 112’ler sizin bu işi sahiplenin denilmişti. Önce 4/B ve 4924 olarak başladık işe sonra dediler ki, Ambulans şoförü alınmayacak artık mevcut sistemde ATT-PARAMEDİK bu işi yapacak. Önce bu işi kabullenmekte zorluk çektik tabi, ama zamanla idrak ettik ki bu işi bizler yaparsak daha çok meslektaşımıza kadro açılır daha fazla işe alım olur diyerek kabul ettik. Bir süre sonra bunun ne kadar doğru bir karar olduğunu anladık çünkü ekipte herkes sağlıkçı idi ve aynı frekanslarda hayat kurtarıyor ve bu işten zevk alıyorduk. Tabi bazı ufak tefek sıkıntılar oluyordu sürücülük yapmak istemeyen ya da bu konuda kabiliyetli olmayan arkadaşlarımıza zorla yaptırıldığı durumlarda sorunlar yaşanıyordu. Ama bunlar sistem içinde yetişen eğitilen arkadaşlarımızın varlığı ile bu sorunlarda minimize edildi. Daha sonra 4/B ve 4924 yerine 657 4/A kadrosu verildi çok sevindik. Artık aynı işi yapan herkes aynı kadroda ve aynı şartlara kavuşmuştu.
AMA şimdi gelinen noktada maliye bakanlığı tarafından kadro verilmemesi ve ambulans kazaları sebep gösterilerek eskiden de kötüye taşeronlaşmaya doğru bir gidişat var ki, kabul edilemez ve faydadan çok zarar getirecek olan bir durumla karşı karşıyayız. Yaşanan ambulans kazalarının sorumlusu olarak gösterilen meslektaşlarımız bu duruma üzülsünmü sevinsinmi açıkçası karar veremedik. Çünkü sürücülük görevi mevcut düzenlemede şimdilik hala bizlerde kalıyor. Taşeron sürücülükle ilgili  bu güne kadar katıldığımız tüm çalıştay, toplantı ve görüşmelerde bu konu ile ilgili olumsuz yönde görüş bildirmemize rağmen neden böyle bir tutuma gidildiğini merak ediyoruz. Mesleğimizin tıbbi sekreterlerin düştüğü duruma düşmemesi ve tamamen taşeronlaşmaya sebebiyet vermemesi için bu uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini istiyoruz.
  Tüm meslektaşlarımız adına bir soru yöneltmek istiyoruz; NEDEN??? … Aynı görevi yapacak olan meslektaşlar arasında bu ücret farklılığına gidiyorsunuz… Alanında uzmanlaşmış sürücü ATT-PARAMEDİKLER yetişmiş iken sil baştan aynı sıkıntıları yaşayalım… Bu yapılan uygulama bununla kalmayıp yarın hasta kabininde çalışacak ATT-PARAMEDİKLERİN Taşeron alımla yapılmasının önünü açmış olmuyormu?... 
Biz çalışma şartlarımızın iyileşmesini istiyor iken aksine kötüye gitmesi ‘’hayat kurtarma’’ görevini yerine getiren ve bu uğurda canlarını kaybeden tüm meslektaşlarımıza verilen bir ceza olarak görüyoruz. Bilmiyoruz bu uygulamadan yol yakınken vazgeçilir mi ama biz ciddi anlamda uyarımızı aylardır yaptığımız görüşmelerde dile getirdik. 
Aynı zamanda taşeron sistemi ile 112'lerde vardiya sistemine geçiş yapılmak istenmektedir. Bu konuyla ilgili zaten daha önce açıklama yapmış ve bu sistemi yaptığımız anket ve araştırma sonucunda meslektaşlarımızın istemediğini bakanlığımıza bildirmiştik.  //www.tapder.org/Haber.aspx?id=124
Buradan PARDER, ATTDER, SAĞLIK SEN, TÜRK SAĞLIK SEN ve Tüm diğer sendika ve dernek başkanlarına seslenmek istiyoruz; Bu durum karşısın da neden sessiz kalıyorsunuz ATT-PARAMEDİKLER içinde bulunduğu bu durumun çözümü yönünde biz TAPDER olarak gerekli tüm iş birliğine hazırız.  Bu durumu mesleğimiz açısından bir dönüm noktası olarak görmekteyiz. 
MESLEKİ MENFAAT GEREĞİ GÜN BİRLİK OLMA GÜNÜ...
TAPDER YÖNETİM KURULU

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2015, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER