SAMSUN UMKE ve 112 EKİPLERİMİZ KBRN TATBİKATINDA

SAMSUN UMKE ve 112 EKİPLERİMİZ KBRN TATBİKATINI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİRDİ

SAMSUN UMKE ve 112 EKİPLERİMİZ KBRN TATBİKATINDA
 Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca Samsun Limanı'nda düzenlenen, 18 kurum, STK ve özel sektör kuruluşundan 213 personel ve 30 aracın görev aldığı KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer) Tatbikatına UMKE ve 112 ekiplerimiz katıldılar.
   KBRN tatbikatında Samsun Limanı’nda meydana gelecek 2 farklı senaryo yer aldı. Tatbikatta bir kolinin içinden nevi bilinmeyen bir toz madde çıkması ve bir tırın yük bölümünden sebebi belirsiz bir duman gelmesi senaryoları uygulandı. Liman bölgesindeki gümrük sahası içersinde meydana gelebilecek biyolojik ve kimyasal tehdit ile ilgili 2 farklı senaryo gereği bütün kurum ve kuruluşlar bu biyolojik ajanların bertaraf edilmesi noktasında görev kapsamına giren çalışmaları yaptılar.
  Samsun Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri soğuk alana 22 personel ile Mobil Sahra Hastanesi kurdular. Tatbikat alanında UMKE triaj ekibi ve mobil çadır hastane içinde çalışan iki UMKE timi görev aldı. AFAD ekiplerinin kendilerine teslim ettiği yaralılara bu hastanede ilk müdahalelerini yaptılar, izole edilmiş iki adet ambulansla referans hastanelere nakillerini gerçekleştirdiler.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2015, 17:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER