Samsun'da UMKE, en kötü senaryoya hazır

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm Dr. Alaiddin Domaç, Samsun'da doğal afet ve olağanüstü durumlar için Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) her zaman hazır durumda 235 gönüllüsü bulunduğunu söyledi

Samsun'da UMKE, en kötü senaryoya hazır

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm Dr. Alaiddin Domaç, Samsun'da doğal afet ve olağanüstü durumlara müdahale için Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'ne (UMKE) bağlı 235 gönüllü sağlık çalışanı olduğunu ifade etti.

SAMSUN BÖLGEDE KOORDİNATÖR

Domaç, UMKE'nin gönüllülük esasıyla hareket ettiğini belirterek, "Olağanüstü durumlarda devreye giren bir ekibimiz var. Samsun, UMKE'de Amasya, Ordu ve Sinop'un bulunduğu bölgenin koordinatör ili konumunda. Deprem, sel, toplu gösteriler gibi durumlarda UMKE devreye giriyor. UMKE her branştan bir araya gelen gönüllülerin oluşturduğu bir birim. Yılda 2 kere UMKE personellerine zorlu hava şartlarında tatbikat yaptırıyoruz. Farklı senaryoları hayata geçiriyoruz ve gönüllülerimizin her türlü duruma hazır hale gelmesini sağlıyoruz" dedi.

ANINDA MÜDAHALE

UMKE'de görev yapan gönüllülerin her birinin kendi branşlarında sağlık çalışanı olduğunu vurgulayan Domaç, "Samsun'da eğitimini almış 235 UMKE gönüllümüz var. Bu kişiler aktif olarak kendi görevlerine devam ediyor. Olağanüstü durum olması halinde Bakanlık ve Valilik'ten gelecek talimatla UMKE ekiplerini ilgili yerlere göndererek, müdahale ediyoruz. Samsun'da yaşanan gemi batma olayında 9 ambulansla beraber UMKE ekipleri de anında olaya müdahale etti. Samsun, UMKE konusunda başarılı bir il" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER