TÜRKİYE’ DEKİ FİZYOTERAPİSTLER MESLEĞİNİ İCRA EDEMİYOR!

Ülkemizde bulunan yaklaşık 10 bin fizyoterapist, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi mesleğini icra etmek istiyor. Ancak olumsuz sağlık politikaları nedeniyle fizyoterapistler hem mesleklerini icra etme konusunda hem de istihdam alanında ciddi sıkıntılar yaşamaktadır.

TÜRKİYE’ DEKİ FİZYOTERAPİSTLER MESLEĞİNİ  İCRA EDEMİYOR!
            Kanun ve yönetmelikte yer alan hukuki düzenlemelere rağmen fizyoterapistler farklı branş hekimleri ile çalışamamakta ve fizyoterapi programını planlayamamaktadır.
Dünyanın en saygın meslekleri arasında yer alan fizyoterapistlik mesleği maalesef ülkemizde yeterli değeri görmemekte ve sağlık politikaları nedeniyle suistimal edilmektedir.
         Dünyanın  diğer  ülkelerinde hastaların  fizyoterapiste direkt  ulaşıp tedavi görme imkanı varken, ülkemizde bir hastanın fizyoterapiste direkt ulaşması maalesef imkansızdır.
Ülkemizde fizyoterapistlerin lisans öğrenimleri sırasında aldıkları eğitim ,her branş hastasına ayrı ayrı fizyoterapi programını uygulayacak ve planlayacak yeterliliği sağlamaktadır.
1 Mayıs 2014 tarihinde yayımlanan genelge ile fizik tedavi kotasının düşürülmesi ile birlikte onlarca fizyoterapist işten çıkarıldı. Ülkemizde fizik tedavi ihtiyacı olan binlerce hastanın tedavisi, hastanelerdeki fizyoterapist yetersizliğinden dolayı aylarca aksamakta ve hastalar çok ciddi mağduriyetler yaşamaktadır.
    Ülkemizde şuanda ciddi fizyoterapist ihtiyacı olduğundan  ,üniversitelerin bir çoğuna fizik tedavi ve rehabilitasyon/fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümleri açılmaktadır. Ancak ihtiyaç olmasına rağmen fizyoterapistler işten çıkarılma politikalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Var olan sağlık politikalarının daralttığı istihdam alanı nedeniyle gelecek yıllarda fizyoterapistlerin ciddi sıkıntılar yaşayacağı aşikardır.
6225 sayılı kanunun ek 13. Maddesinin b fıkrası ile ve 29007 sayılı resmi gazetede  yayımlanan    yönetmeliğin ek 1/A sında yer alan  fizyoterapist tanımı yapılmıştır.Bu tanımlar doğrultusunda  Türkiye’deki fizyoterapistler olarak:
-Tanısı konmuş hastaların fizyoterapiye ihtiyacı olması halinde ilgili branş doktoru (ortopedi, nöroloji, göğüs hastalıkları uzmanı,plastik cerrah..vs.) hastayı direkt fizyoterapiste gönderebilmelidir.
-Fizyoterapiste gelen tanısı konmuş hastaların fizyoterapi programı fizyoterapistler tarafından belirlenmelidir.
-Fizik tedavinin baş mimarı olan fizyoterapistler yaptıkları tedavilerin altına imza atmak ve tedavi   sorumluluğunu resmi olarak üstlenmek istemektedir.
-Fizyoterapistler  farklı branş hekimleri ile yaptığı tedavi hizmetlerinin SGK tarafından faturalandırılması istiyor.
      Türkiye de çalışan fizyoterapistler olarak mesleki haklarımızın ve yetkilerimizin iyileştirilmesi için çeşitli  platformda sorunlarımızı dile getirmeye çalışmakta ve mücadele etmekteyiz, ve bu mücadelemiz olumlu sonuçlanıncaya kadar  çalışmalarımıza devam edeceğiz.
                                                                                                      Fizyoterapist
                                                                                                  Zekeriya Kalkan 

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 02:52
YORUM EKLE
YORUMLAR
demet terzi
demet terzi - 5 yıl Önce

desteğiniz için çok teşekkürler

canan kaplan
canan kaplan - 5 yıl Önce

dört yıl boyunca aldığımız eğitim hiçe sayılıp ne planlama yetkisi ne de artık uygulama yetkisi veriliyor..

hakan
hakan - 5 yıl Önce

desteğiniz için teşekkürler

Elif Naz
Elif Naz - 5 yıl Önce

saglik alanındaki her mesleğin sesi olmaya çalışan site yönetimine teşekkürler..

gülden
gülden - 5 yıl Önce

bu haberi yayinladiginiz icin cok tesekkur ederim.

Neslihan güven
Neslihan güven - 5 yıl Önce

haberi tarafsız bir şekilde yayinladigi için site yonetimine teşekkürler.

SIRADAKİ HABER