Organları bağışlanan Hemşire İlknur Kocadağ’a ameliyathanede veda

İzmir Atatürk Eğitim Ve Araştirma Hastanesi'nin ameliyathane bölümünde 20 yıldır çalışan bir çocuk annesi Hemşire İlknur Kocadağ, geçirdiği beyin kanaması sonrası görev yaptığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde geçen hafta yaşamını yitirdi.

Organları bağışlanan Hemşire İlknur Kocadağ’a ameliyathanede veda

Organları bağışlanan Hemşire İlknur Kocadağ’a ameliyathanede veda

Hastanenin ameliyathane bölümünde 20 yıldır çalışan bir çocuk annesi Hemşire İlknur Kocadağ, geçirdiği beyin kanaması sonrası görev yaptığı hastanenin yoğun bakım ünitesinde geçen hafta yaşamını yitirdi. İlknur hemşirenin vefat haberine en çok üzülenlerden biri de geçmişte aynı bölümde çalıştıkları, ameliyathane binasında her gün karşılaştıkları genel cerrah Opr. Dr. Ahmet Er oldu.

Kocadağ'ın organlarının bağışlanmasına karar verilmesi üzerine aynı zamanda hastanenin organ nakil sorumlusu olan Er, en zor görevlerinden birini yaptı. İlknur Kocadağ'ın karaciğer, akciğer ve böbrekleri ile kornealarının alındığı yaklaşık 10 saat süren ameliyatta yer alan Er, yıllarca yan yana görev yaptığı mesai arkadaşına ameliyathanede veda etti. 
"GÖZLERİM DOLDU ANCAK BUNU ETRAFIMA HİSSETTİRMEDİM"

Opr. Dr. Ahmet Er, 30 yıllık cerrahlık hayatı boyunca duygusal olarak en zor ameliyata girdiğini söyledi. İlknur hemşirenin yoğun bakımdaki tedavi süreci boyunca iyileşmesi için dua ettiklerini anlatan Er, "Çok çalışkan ve hanımefendi bir insandı. Ölümüne çok üzüldüm. Beraber çalıştığımız bir hemşire olduğu için büyük üzüntü yaşadım" dedi. 
Ameliyathaneye girinceye kadar Kocadağ'ın beyin ölümünün gerçekleştiğine inanmak istemediğini anlatan Er, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 12 yıldır organ nakil biriminde görev yapıyorum, çok sayıda operasyona katıldım ama bu meslek hayatımdaki en duygusal ve üzücü nakil oldu. Gözlerim doldu ancak bunu etrafıma hissettirmedim. Hemşireme ameliyathanede veda ettikten hemen sonra 70 yaşındaki erkek hastaya Kocadağ'ın böbreğini naklettim. İlknur hemşire için hastanede düzenlenen törene nakil ameliyatında olduğum için katılamadım. Ben o dakikalarda ameliyathanede onun organını yaşatmak için mücadele verip, tören düzenliyordum. Ekibimle beraber güzel ve mutlu bir törende, hemşiremizin böbreklerinin başka bir bedende can olmasını sağladık."

Kocadağ'ın böbreğinin nakledilen hastaya kısa sürede uyum sağladığını vurgulayan Er, yasal sorumluluk gereği hastaya kimden böbrek nakledildiğini açıklayamadığını sadece muayene sırasında hastaya böbreğine iyi bakması gerektiğini üzerine basarak anlattığını söyledi.

"BİR SAĞLIK ÇALIŞANI OLARAK HASTALARA HAYAT VERDİ"HEMŞİRE KOCADAĞ, YENÄ° HAYATLARA UMUT OLDU.

Genel cerrahi servisinde başhemşire olarak görev yapan Fazilet Adıgüzel de Kocadağ ile yıllarca görev yaptıklarını, ölümünün kendisini çok üzdüğünü söyledi.

İlknur hemşirenin çalışkanlığıyla genç meslektaşlarına örnek olduğunu belirten Adıgüzel, "Ailesinin organlarını bağışlama kararı almasının ardından mutlu olduk, bir sağlık çalışanı olarak hastalara hayat verdi. Biz de onu örnek alıyoruz. Hepimiz organlarımızı bağışlama kararı aldık, ailelerimize söyledik. Önümüzdeki günlerde başvurumuzu yapacağız" ifadelerini kullandı.

 HEMŞİRE KOCADAĞ, YENİ HAYATLARA UMUT OLDU.

Güncelleme Tarihi: 07/12/2018 İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ameliyathane / Post Op birimi çalışanlarından Hemşire İlknur Kocadağ beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiştir.

Hastanemiz Yoğun Bakım Ünitemizde tedavi gören Hemşire Kocadağ beyin ölümünün gerçekleşmesi üzerine Karaciğeri Malatya’da, Akciğeri İstanbul’da ve Böbrekleri ve korneası İzmir’de ihtiyacı olan hastalara nakledilmiştir. Hemşire İlknur Kocadağ için İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği önünde bir tören düzenlenerek gözyaşları eşliğinde son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Cenaze töreninde konuşan İKÇÜ Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Nurettin Ünal , Kocadağ’ın aramızdan ayrılmış olmasından dolayı duyduğu üzüntüyü belirterek, merhumenin ailesinin bu acılı süreçte göstermiş oldukları duyarlılığın herkese örnek teşkil etmesini temenni etmiştir. “ İlknur Kocadağ hayata veda ederken organları başka hayatlara umut olacaktır. Pek çok aile ona duacı olacak” dedi.

Daha sonra çalışma arkadaşlarının sevdiği bir isim olduğunu belirterek son yolculuğunda bir araya gelen herkesin haklarını helal etmesini istemiştir. İlknur Kocadağ ‘ın Babası ise kızının kimsenin kul hakkını çiğnemediği bu konuda çok hassas olduğunu belirterek bilmeden üzdüğü kırdığı ve hakkının geçtiği varsa onlarında haklarını helal etmesini istedi.

İlknur Kocadağ’ın mesai arkadaşlarının konuşmalardan sonra yapılan duaların ardından Gültepe’nin cenazesi son yolculuğuna gözyaşları ile uğurlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2018, 09:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kemal BORAL. SİMAV KÜTAHYA...
Kemal BORAL. SİMAV KÜTAHYA... - 8 ay Önce

Ben herzaman hemşirelere BEYAZ MELEKLER DERİM. ŞİMDİ HEMŞİREMİZ GERÇEK MELEK OLDU... SAĞLIKCIYA ŞİDDET UYGULAYAN MAGANDALAR BUNU İYİ BİLMELİDİRLERKİ SAĞLIKÇILAR KOLAY YETİŞMİYOR...DEVLETİMİZDE ANLAMALIKİ HAKETTİKLERİNİ ALAMIYORLAR GEÇİM SIKINTISI İSTER İSTEMEZ MESLEKLERİNE VE AİLE YAŞANTILARINA YANSIYOR. BEN NEREDEN.Mİ BİLIYORUM.... BENİM EŞİMDE EBE HEMŞİRE... ALLAH BAĞIŞLASIN ÜÇ KIZ EVLAT SAHİBİYİZ... ANNELERİ SABAH NÖBETTEN GELİNCE KIZLARIM ANNE YARIN NÖBETÇİMİSİN SORULARI SORARLARDI BU OLAYI TÜM SAĞLIKÇI PERSONEL YAŞAMIŞTIR.... HEMŞİRE KARDEŞİMİZE ALLAH cc. RAHMET YAKINLARINA VEDE TC. SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SABIRLAR DİLİYORUM. KEMÂL BORAL.....

Şener KÖYCEKAŞ
Şener KÖYCEKAŞ - 8 ay Önce

Rabbim rahmetiyle muamele eylesin. Tüm sevenlerine baş sağlığı ve sabır dilerim. Organ Bağışı konusunda örnek bir davranış. Mekanı cennet olsun

Mehmet ÇELİK
Mehmet ÇELİK - 8 ay Önce

Allah Mekanını Cennet Eylesin..!! Tüm Geçmişlerimiz ile Bu Kardeşimize Rabbim Peygamberimize Komşu Eylesin..!! Ne Mutlu’ki Güzel Bir Olaya Vesile Olduğu İçin Tekrar Mekanını Cennet Eylesin..!! Tüm Sağlık Çalışanlarımızdan Doctor ve Son Noktadaki Görevde Çalışanlarımıza Her Daim Duacıyım... Allah Başlarımızdan Eksik Ekmesin..

SIRADAKİ HABER