ALTIN AMBULANS SAĞLIK ÖDÜLLERİ OYLAMASI BAŞLADI

ATT DER'in düzenlediği altın ambulans ödülleri yılın ATT'si dalında Aydın 112'den İsmet ÇELEBİ'yi destekliyoruz..

ALTIN AMBULANS SAĞLIK ÖDÜLLERİ OYLAMASI BAŞLADI

29 Ekim 1988 yılında Kayseri’de doğan İsmet ÇELEBİ hayat kurtaran profesyoneller arasına girmenin ilk adımını 2006 yılında Kayseri Develi Sağlık Meslek Lisesinden mezun olarak attı. Sonrasında
Erciyes Üniversitesinde Paramedik bölümüne başladı. 10 temmuz 2007 yılında Çanakkale Eceabat 1 No’lu ASHİ atanmasının ardından aynı yıl Çanakkale On sekiz Mart Üniversitesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünü kazanarak paramedik bölümünü birinci sınıfın sonunda bıraktı. 2014 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimler Enstitüsü Halk Sağlığı ABD mezun oldu.
2012 yılının Aralık ayında Kayseri’ye memleketine geri dönmüştü. Bu süreçten sonra olağan yaşantısına devam ederken yaşayacağı bir olayın canını bu kadar acıtacağını ve geride kalan yaşantısında derin bir yara olarak içinde taşıyacağını tahmin edemezdi. Meslek eğitimimiz sırasında hocalarımızca verilen bir örnek vardır. “Her hastanıza kendi annemiz babamız gibi yaklaşın onları öyle görün derlerdi.” Bu bakış açısında eğitim gören İsmet ÇELEBİ’ de 25 Kasım 2013 tarihinde 1. Uluslararası ATT ve paramedik kongresi bitiminde Ankara’dan Kayseri’ye döndüğü gün babasına arrest haldeyken müdahale etmek zorunda kaldı.

Bu olayların yaşanmasının ardından daha fazla Kayseri’de kalmak istemeyen ÇELEBİ Aydın’a tayin istedi. Buraya yerleştikten sonra ise İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı ABD bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı ve Aydın Komuta Kontrol Merkezinde görev yapmaya devam ediyor.
Mesleği ile ilgili yaptığı bilimsel çalışmalar, elde ettiği başarılar ve verdiği eğitimler onu Altın Ambulans ödülüne aday göstermemizin en önemli sebepleridir.
EKG bilmeyen, İYD uygulamasında eksik kalan meslektaşım olmasın diyerek ülke genelinde sayısız eğitime katıldı. ATT-DER’in 7 Bölgede 7 Eğitim kapsamında; Komşu ilimiz Denizli’de verdiği eğitim katılımcılara (ön test ve son test verilerine göre) %108’lik bir fayda sağlamıştır. Şehit meslektaşımız ATT Zehra YEŞİLYURT anısına Konya’da gerçekleştirilen eğitimde yer almıştır. Ayrıca ülkemizin diğer ucunda Hakkari ve Yüksekova’da eğitim vermiştir ki bölgede en yüksek katılımın gerçekleştiği eğitim olması bakımından önemi çok büyüktür.

Eğitimlerinin yanı sıra yaptığı bilimsel çalışmalarda onun büyük başarıları arasındadır. Şu zamana kadar Acil Sağlık Hizmetleri ile ilgili olarak on üç bilimsel çalışmaya ve iki bitirme tezine imza atmıştır. Bunlar içerisinden 2011 yılında Çanakkale 112’de görev yaparken “112 Çalışanının Hepatit Bilgi Düzeyi” adlı çalışması uluslararası atıf endeksleri (science citation index-SCI) yer alan AJCI Dergisinde yayınlanmıştır. 2011 yılında ulusal cerrahi hemşireliği kongresinde 3.lük ödülü, 2012 yılında Antalya’da düzenlenen 1. Ulusal Paramedik Kongresinde yaptığı bildiri ile birinciliği kazanması onun için sürpriz olmamıştı. Asıl süprizi 2014 yılında düzenlenen 2. Uluslar arası Paramedik Kongresinde yaşayan Çelebi sunduğu iki sözel bildiri ile hem birinciliği hemde ikinciliği elde etti.

Bir yandan da Adnan Menderes Üniversitesi Söke Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu İlk ve Acil Yardım Bölümünde öğretim görevlisi olarak yaşantısına devam etmekte.

Yaşadığı tarifsiz olaya rağmen elde ettiği başarılar ve 112 çalışanları için yaptığı eğitimler, bilimsel çalışmalar ve bu konuda elde ettiği başarılar onu Altın Ambulans ödülleri kapsamında yılın ATT’si olmasının önünü açmıştır.

//www.altinambulans.org/kategori/att

-----------------------------------------------------------------------------------------
//www.altinambulans.org/sayfa/473

Uzm. Dr. Kasım ÇETİN

Aydın İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Kasım ÇETİN, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuş, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlığını ise Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesinden almıştır. Söke Devlet Hastanesi Başhekimliği, Denizli Genel Sekreterliğinden sonra 04.12.2013 yılında Aydın İl Sağlık Müdürü olarak görevlendirilmiştir.
IMG-20150209-WA0035
Göreve geldiği ilk hafta itibariyle Komuta Kontrol Merkezi ve tüm istasyonlara ziyaret gerçekleştirerek eksiklik ve aksaklıkları saptamıştır. Özellikle istasyon fiziki şartları ile ilgili düzenlemeler planlayarak, hepsini tek tek hayata geçirmiştir.
1 yıl gibi kısa süre içerisinde, Kuşadası 3 No’ lu ASHİ, Nazilli 3 No’ lu ASHİ ve Merkez 1 No’lu (Alt Birim) ASHİ, Davutlar ASHİ ve Germencik ASHİ binalarını tamamen yenilemiştir. Diğer istasyonlara da tadilat ile birlikte tefrişat düzenlemesi yapmıştır.
Tüm Acil Sağlık Hizmetleri istasyonlarını standart hale getirerek, İ5 işlemcili bilgisayar, klima, buzdolabı, mikrodalga fırın, yemek ve çatal bıçak takımı, elektrikli ocak, LED televizyon, oturma grupları vb. alınmasını sağlamıştır. Her zaman personelin motivasyonunun artırılması düşüncesi ile hareket ederek, daha modern, daha konforlu çalışma ortamına kavuşulmasını sağlamıştır.
112 Acil Sağlık Hizmetlerinin kanayan yarası olan yemek problemini; her İstasyonunun yer aldığı bölgede bulunan restoranla protokol yaparak çözüme kavuşturmuştur. Yemekte, sağlığa uygunluk ve kalite konusunda meydana gelen aksaklıklara müdahale etmiş, personeli önemseyerek yemek sorununu ortadan kaldırmıştır.
İlimize yeni ambulansların alınmasını sağlayarak ambulans sayısını artırmış ve istasyonlarımızda kullanılan 5 yaş altı ambulans oranını yükseltmiştir. Hali hazırda 10 adet ambulans plaka işlemlerinin tamamlanmasının ardından istasyonlara teslim edilecektir.
Göreve geldiğinde 24 olan istasyon sayısını 27’ye, 33 olan ambulans sayısını 58’e yükseltmiştir. Görevi süresince, vaka yoğunluğu fazla ve vakaya ulaşım süreleri uzun olan, bölgelere istasyon açarak, kentsel vakaya ulaşım oranı %94’e, kırsal vakaya ulaşım oranı %98’ e yükselmiştir.
112 Acil Sağlık Hizmetlerinin yeni yüzü olan motosiklet ambulansın aktif kullanılmasını ve özellikle ana arterlerdeki trafik kazalarına acil yardımın hızlıca ulaşmasını sağlamıştır.
112 Acil Sağlık Hizmetleri personelinin hizmet içi eğitimlerine büyük önem vermiştir. Göreve başlayan personele yönelik uyum eğitimlerinin periyodik olarak verilmesini sağlamıştır. Hizmet içi eğitimlerde 4 Modül eğitimini tamamlamış ATT ve Paramedik sayısı %100’e yakındır. Eğitim salonunun değiştirilmesi ile ilgili önemli adımlar atmış, bu konudaki çalışmaları halen devam etmektedir.
Sadece sahada çalışan ATT ve Paramediklerin değil, Sağlık Meslek Yüksek Okulu ve Sağlık Meslek Liselerindeki öğrencilerin de gelişimine katkı sağlamak amacıyla Ambulans Ekipmanları Eğitimi, EKG Eğitimleri gibi faaliyetleri de desteklemiştir. Özellikle İlkyardım konusunda okullarda öğrencilere yönelik eğitimler düzenlenmesini sağlamıştır.
UMKE yapılanmasını önemsemiş ve güçlenmesini sağlamıştır. ATT ve AABT’ lerin de UMKE yapılanmasına dâhil olmasını, UMKE personel sayısının artmasını sağlamıştır.
ASKOM kararlarının uygulanmasına önem vermiş, Acil Sağlık Hizmetlerinin koordineli ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamıştır.
İl Sağlık Müdürlüğü makamına geldikten sonra, kuşkusuz her platformda acil sağlık hizmetini yürüten çalışanları desteklemiştir. Özellikle ATTDER işbirliği ile yapılan “Adli Olgulara Yaklaşım ve Beyaz Kod” panelinin düzenlenmesinde, personelin bu konuda bilgi sahibi olması adına destek olmuştur. Sosyal etkinliklerde de desteğini esirgememiş, ATTDER Aydın’ın organize ettiği 29 Ekim Cumhuriyet yürüyüşüne bizzat katılmıştır.
Acil sağlık hizmetleri ile ilgili tüm görüşme taleplerimizi kabul etmiş, her zaman yanımızda olduğunu bizlere hissettirmiştir. 7/24 kesintisiz özveriyle çalışan KKM ve istasyonlarımızla her zaman iç içe olmuş, sıcakkanlı ve ilgili bir tavır sergilemiştir.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 21:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER