banner247

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE FİZYOTERAPİST İSTİHDAMININ ÖNEMİ

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE FİZYOTERAPİST İSTİHDAMININ ÖNEMİ

AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNDE FİZYOTERAPİST İSTİHDAMININ ÖNEMİ

Ülkemizin yaşam şeklinin giderek sedanter bir hal alarak,  hareketsiz bir toplum olma yolunda ilerlediği görülmektedir. Hareketsizliğe bağlı, primer olarak kas-iskelet sistemi sorunları ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak ilerleyen zamanlarda çok ciddi fizyolojik bozukluklar oluşabilmektedir. Bu sorunların ve bozuklukların oluşmasına engel olmak için primer olarak koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliği ve önemi göz ardı edilmemelidir. Koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli amaçlarından biri de sağlıklı kişiler de sağlığın devam ettirilmesi ve korunmasıdır. Bu amaca ulaşabilmenin en önemli yollarından biri de; bireylerin yaşam şekline, yaşına, mesleğine, cinsiyetine göre doğru ve en uygun olan egzersizlerin fizyoterapistler tarafından kişiye özel olarak planlanması, uygulanması ve kişiye öğretilmesidir.

6225 sayılı kanunun ek 13. Maddesinin b fıkrasında tanımlandığı gibi fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Kanunda belirtildiği gibi fizyoterapistlerin aile sağlığı merkezlerinde istihdam edilmesine mesleki tanımları engel teşkil etmemekte ve bu istihdamın koruyucu sağlık hizmetleri açısından bireylere çok ciddi fayda sağlayacağı aşikârdır.
            Ülkemizde kas-iskelet sistemi rahatsızlıkları bakımından kişilerin %80 i bel ve boyun ağrısı yaşamaktadır. Bu ağrıların oluşma sebeplerinin en başında hareketsiz bir yaşam,  doğru olmayan vücut pozisyonlarıyla sürdürülen günlük yaşam aktiviteleri, eklem hareket açıklığını sağlayan kasların yeterince kullanılmayarak zayıflaması ve doğru olmayan postüral duruşlar gelmektedir. Bu hastalık etiyolojileri sonucunda kronik hastalıklar ortaya çıkmakta, bireyde fizyolojik, psikolojik sorunlara yol açmakta, çalışan kişilerde iş verimliliğini düşürmekte ve devletin sağlık harcamaları da artmaktadır. Bütün bu sorunların oluşmasına engel olacak en önemli yöntem fizyoterapistler tarafından kişiye özel doğru egzersizlerin yaptırılması ve öğretilmesiyle mümkündür. Bu nedenle aile sağlığı merkezlerinde fizyoterapist istihdamı hem bireylerin yaşam kalitesine hem de devletin gereksiz sağlık harcamalarının azalması yönünde çok ciddi yarar sağlayacaktır.

 Uzman Fizyoterapist
                                                                                                       Zekeriya kalkan


Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 10:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali çallı
ali çallı - 4 yıl Önce

zekeriya bey ağzınıza sağlık.türkiyenin sağlık bürokratlarının bu yazıyı okuması lazım.

hasan
hasan - 3 yıl Önce

tebrikler
işin aslı bu kadar basit aslında ama nedense siyasiler işi yokuşa sürmekte ısrarlı
sanki fzt ikinci sınıf eleman..

Ceyda akay
Ceyda akay - 3 yıl Önce

Çok güzel bir şekilde belirtmişsiniz tebrikler

SIRADAKİ HABER