Türk Sağlık-Sen; pratisyen hekim, uzman hekim ve diş hekimlerinin maaşlarına zam yapılmasını öngören yasal düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsamamasını protesto etti. Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi önünde eylem yapan sağlıkçılar, mesajlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve milletvekillerine ulaştırmak için güvercin uçurdu.

Kamera: FATİH NAZIM EFE

Türk Sağlık-Sen; pratisyen hekim, uzman hekim ve diş hekimlerinin maaşlarına zam yapılmasını öngören yasal düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsamamasını protesto etti. Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi önünde eylem yapan sağlıkçılar, mesajlarını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve milletvekillerine ulaştırmak için güvercin uçurdu.

Türk Sağlık-Sen, geçen hafta, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen torba yasa teklifine ek bir madde konularak; pratisyen hekimlerin maaşlarına 2 bin 500, uzman hekimlerin ve diş hekimlerinin maaşına ise 5 bin lira zam yapılması sağlandı.

Sağlık sendikaları, bugün Türkiye’nin dört bir yanında, düzenlemenin tüm sağlık çalışanlarını kapsamadığı gerekçesiyle iş bıraktı. Türk Sağlık- Sen Üniversiteler Şubesi üyeleri ise Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi önünde bir araya geldi.

Sağlık çalışanları; “Az önce sağlık çalışanı olmadığımı öğrendim”, “Keşke sağlıkçı yerine Ayçiçek yağı olsaydık, yüzde 60 zam gelirdi” ve “Kovid yıkamadı, siz yıktınız” yazılı dövizler taşıdı.

Sağlıkçı çalışanı Makbule Meydan, zam istediklerini belirterek, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Sağlık Bakanının bizi görmesi lazım, öyle havadan atmayla olmaz bu işler” dedi. Geçinemediklerini dile getiren Meydan, “Yağ olmuş 100 lira, yumurta olmuş 35 lira. Nasıl geçineceğiz? Aldığımız maaş 3 bin 500” dedi. Düzenlemeden yararlanamadıkları için eylem yaptıklarını söyleyen Meydan, Sağlık Bakanlığı’nın ayrımcılık yaptığını söyleyerek, aldıkları maaşla geçinemediklerini şu sözlerle aktardı:

“Nasıl geçineceğiz. Her şey ateş pahası olmuş. Ben geçen markete gittim. Beş kiloluk bir yağ 11 lira. Benim aldığım maaş döner sermaye ile beraber 5 bin 500 lira. Asgari ücretle geçinenlere Allah yardım etsin.”

Sağlık çalışanı Dilek Çağlayan Hayatoğlu ise hakları olanın verilmediğini ifade ederek; enflasyon nedeniyle marketten sınırlı sayıda alışveriş yapabildiklerini dile getirdi.

“KALICI ÜCRET POLİTİKASI BELİRLENMELİ”

Türk Sağlık- Sen Üniversiteler Şube Başkanı Alparslan Cenk Kocabaş, sağlık emekçilerinin tamamının ücretlerine zam yapılması için iş bırakma eylemi yaptıklarını bildirerek, “Bizim talebimiz ve tüm sağlık çalışanlarının beklentisi makul, sürdürülebilir ve kalıcı bir ücret politikasının belirlenmesi ve sağlık çalışanlarının tamamının bundan faydalanmasıdır” dedi.

Kocabaş, doktorların zammı hak ettiğini ancak tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinin attırılması gerektiğini söyleyerek, “Sağlık çalışanlarımız ekonomik sıkıntı yaşamaktadır. Tüm sağlık çalışanlarının ücretleri erimiştir. Bir günde hem açıklanıp, hem de TBMM’de kabul edilen düzenlemek eksik olmuştur. Pandemide omuz omuza cephede savaş veren kahramanlar, sağlık çalışanlarımızın tamamıdır. Ayrı gayrı olmaz. Sağlık çalışanları bütündür. Sağlık hizmeti ekip işi olduğuna göre ekibin her biri değerlidir. Ne ayrımcılığı kabul ederiz, ne de ekonomik kayıplarının gözden gelinmesine razı oluruz” diye konuştu.

BAKAN KOCA’YA GÜVERCİNLİ MESAJ

KORONAVİRÜSTE BU HAFTA: 342 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 143 BİN 778 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI   KORONAVİRÜSTE BU HAFTA: 342 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ, 143 BİN 778 KİŞİ POZİTİF ÇIKTI  

Kocabaş, Sağlık Bakanı Koca, TBMM’ye 21’inci yüz yılın iletişim araçlarıyla mesaj göndermeye çalıştıklarını ancak çözüm alamadıklarını belirterek, “Dedik ki bu iş teknoloji ile olmuyor. Biz de güvercin ile ulaşmaya çalışacağız” dedi. Kocabaş, elindeki üç güvercini ayaklarına bağlı notla birlikte özgür bıraktı. İlk iki güvercin havalanırken, sonuncusu sağlık çalışanlarının arasına geri indi.