UMKE Nepal'de çalışmalarına başladı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Nepal'de arama ve kurtarma çalışmalarına katılmak üzere dün gece yola çıkan 36 kişilik ekibin Nepal'in başkenti Kathmandu'ya ulaşarak çalışmalara başladığını duyurdu.

UMKE Nepal'de çalışmalarına başladı
 AFAD İstanbul Arama ve Kurtarma Birliği ekibinin çalışmaları ve Nepal'e yapılan yardımlar hakkında yazılı bir açıklama yapan AFAD, "Başbakanlık AFAD'ın koordinasyonunda, Sağlık Bakanlığı UMKE' 10, Kızılay'dan bölgedeki ekiplerine ilave olarak 4, GEA'dan 15 ve İHH'dan 13 kişilik ekipler de Kathmandu'ya ulaştı. Kızılay ilk etapta, bin battaniye ve 320 gıda kolisinden oluşan yardım malzemesini afet bölgesine gönderdi.

Nepal'de 7,9 büyüklüğünde yıkıcı deprem
Nepal'de, Pokhara bölgesinin güneyinde yerel saat ile 11.41'de, 7.9 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiş; deprem, Nepal'in büyük bölümü ile Hindistan'ın kuzeyinde hissedilmiştir. Başbakanlık AFAD ve Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği içerisinde, gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor" dedi.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, son 80 yılın en şiddetli depremi olarak nitelendirilen Nepal depremi sonrasında bölgeye yapılan yardımlar hakkında şu bilgiler kaydedildi:

Google'ın yöneticisi de Nepal depreminde yaşamını yitirdi

"Sağlık Bakanlığı UMKE ekipleri depremin yaralarını sarmak üzere Nepal'de.

Başbakanlık AFAD Koordinasyonunda 10 kişilik UMKE ekibiyle beraber toplam 36 kişi Nepal'de deprem bölgesinde destek çalışmalarına başladı. İhtiyaç halinde 50 yataklı sahra hastanesi, tıbbi donanım ve yeterli sayıda UMKE gönüllüsü hazır bekliyor. Nepal'in Uluslararası Acil Yardım Çağrısı üzerine Başbakanlık AFAD Koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı'na bağlı 2 UMKE Timi 26 Nisan Pazar (Bugün) 01.00 Uçağıyla İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan tarifeli uçakla Nepal'in başkenti Katmandu'ya hareket etti. TSİ ile 10.25'te bölgeye ulaşan ekibimiz acil müdahale ve destek çalışmalarına başlamış bulunmaktadır.

Aralarında Türklerin de bulunduğu 242 kişi Nepal'den dönüyor

10 kişiden oluşan ekibimiz acil travma hastalarına 10 yataklı sahra hastanemizde müdahale etmektedir. Bölgede deprem sonrasında tüm iletişim altyapısı çökmüş olmasına rağmen, afetlerde güçlü bir iletişim ağı altyapısına sahip olan Bakanlığımıza bağlı SAKOM üzerinden uydu telefonları aracılığıyla bölgedeki tüm gelişmeler anlık olarak takip edilmektedir. 2 UMKE TİMİ, 1 Göğüs Cerrahisi Uzmanı, 1 Genel Cerrahi Uzmanı, 2 Acil Tıp Uzmanı, 1 Anestezi Teknisyeni, Hemşire ve Sağlık Memurlarından oluşmaktadır"

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2015, 18:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER