UMKE Mozambik’te..

Türkiye'nin yardımlarını taşıyan uçak Mozambik'e hareket etti. Afrika'nın güneydoğusunda yaşanan kasırga ve sel felaketinin ardından AFAD Başkanlığı koordinasyonunda yardım kuruluşlarınca sağlanan malzemeleri taşıyan uçak Mozambik'e gitti.

UMKE Mozambik’te..

koordinasyonundaki Türk yardım kuruluşları, kasırga ve sel felaketinden zarar gören Mozambik'e ulaştı.

AFAD, Sağlık Bakanlığı UMKE, Türk Kızılay ve AKUT, Afrika'nın güney doğusunu vuran Idai kasırgası ve sel felaketinden en fazla etkilenen Mozambik'e gelişinde başkent Maputo'da Türkiye'nin Mozambik Büyükelçisi Zeynep Kızıltan ve Mozambikli yetkililerce karşılandı.

Büyükelçi Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Idai kasırgasının neden olduğu felaketten Afrika'da üç ülkenin zarar gördüğünü, Mozambik'in de felaketin etkilerine en fazla maruz kalan ülke olduğunu bildirdi.

Bölgede can kayıplarının gün geçtikçe arttığını ifade eden Kızıltan, son resmi verilere göre 3 bin 500 kişinin kurtarıldığını ancak hayatını kaybedenlerin sayısının ise 446'ya ulaştığını söyledi.

Kızıltan, yaklaşık 600 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına dikkati çekerek, ülkede, acil insani yardım malzemelerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

"Ülkede hala kurtarılmayı bekleyen insanlar var." diyen Kızıltan, bölgeye ulaşan Türk yardım kuruluşlarının arama kurtarma faaliyetlerine de katılacağını bildirdi.

Kızıltan, Türkiye'nin bölgeye yardım elini hızla uzatan ülkelerden olduğuna işaret ederek, ilk etapta TİKA tarafından 600 aile için acil yardım paketi hazırlandığını kaydetti.

Türk yardım kuruluşları, Maputo'daki hazırlıklarının ardından Mozambik'te felaketin en fazla etkilediği Beria şehrine uğurlandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan uçak, Afrika'nın güneydoğusunda yaşanan kasırga ve sel felaketinden en çok etkilenen ülkelerden Mozambik'e hareket etti.Türkiye'nin yardımlarını taşıyan uçak Mozambik'e hareket etti 

Türk yardım kuruluşları, geçtiğimiz hafta Afrika kıtasının güneydoğusunda meydana gelen ve 3 ülkede etkili olan Idai kasırgası ve sel felaketinin ardından bölge insanının yaralarını sarmak için harekete geçti.

AFAD Başkan Yardımcısı Hamza Taşdelen, yardım malzemelerinin kargo uçağına yüklenmesi sırasında AA muhabirine yaptığı açıklamada, felaketin Mozambik, Malavi ve Zimbabve'yi etkilediğini, en büyük hasarın da Mozambik'te yaşandığını dile getirdi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 400'e yakın insanın hayatını kaybettiğini, 2 bin 250 kişinin de yaralandığını aktaran Taşdelen, AFAD koordinasyonunda Türkiye'nin yardımlarının bölgeye ulaştırılacağını ifade etti.

Taşdelen, şunları kaydetti:

"Mozambik uluslararası yardım çağrısına çıktı. Bu kapsamda biz de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla hazırlıklarımızı yaptık. AFAD Başkanlığı koordinasyonunda Sağlık Bakanlığı UMKE, Türk Kızılay ve AKUT ekipleri hazırlıklarını tamamladı ve Genelkurmaydan tahsis ettiği kargo uçağımıza yükleme gerçekleştiriyoruz." 

Taşdelen, yardım kapsamında arama kurtarma araçları ve botları, hijyen paketleri ile çadırlarının bölgeye götürüleceğini söyledi.

Yardım malzemelerini taşıyan uçak bu sabah Etimesgut Askeri Havaalanı'ndan havalandı. Uçakta AFAD'dan 23, Sağlık Bakanlığı UMKE'den 6, Türk Kızılay'dan 2 ve AKUT'tan 20 kişi olmak üzere 51 kişiden oluşan ekip de yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2019, 21:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER