UMKE deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor

İran ve Irak’ı vuran 7.3’lük depremin ardından bölgeye ilk koşan yine Türkiye oldu. Bölgeye 70 TIR’lık yardım malzemesi ile çok sayıda personel intikal etti

UMKE deprem bölgesinde çalışmalarını sürdürüyor

Irak'ın Süleymaniye kenti merkezli 7.3 büyüklüğündeki depremde, Irak'ta 7 kişi hayatını kaybederken, İran'da depremden etkilenen 14 bölgede en az 530 kişi öldü. Depremin ardından bölgeye yardıma koşan ilk ülke Türkiye oldu. Olay sonrası AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu başkanlığında, 10 personel ve bir araç, UMKE'den 10 personel ve bir araçla birlikte 320 battaniye ve 60 çadırdan oluşan yardım malzemesi Genelkurmay Başkanlığı'na ait A400M kargo uçağıyla saat 11.15'te Irak Süleymaniye Havaalanı'na iniş yaptı. AFAD, 70 TIR'lık yardım malzemesinin Erbil'deki depolara ulaştığını açıkladı. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık da bölgede incelemelerde bulundu. Kınık yardım malzemeleri arasında 5 bin çadır bulunduğunu, bunların 30 bin kişinin barınmasına yetecek sayıda olduğunu belirterek "14 bin battaniye, 10 bin yatak ve ısıtıcı gönderdik. Mobil mutfağımız da bölgede hizmet verecek" dedi.

EKİPLER ÇALIŞMALARINI HIZLANDIRDI
Depremin vurduğu Irak-İran sınırında yaşanan insanlık dramına yerinde tanıklık etmek üzere Irak'a ulaşan AA muhabiri, depremin en çok vurduğu Süleymaniye'nin Derbendihan ilçesinde afetzedelerle görüştü. Depremde yaşamını yitiren 2 komşusu için üzülen Seyf Hüseyin, "Deprem anında kâbus gibi sarsıntının ardından hemen yanımızdaki bu ev korkunç bir gürültüyle sarsıldı. Hemen kendimizi dışarı attık. Bu evden 2 ölü çıktı. Komşumuzun eşi ve 1 yaşındaki kızı enkaz altında kaldı. 6 kişiyi de sağ kurtardık" dedi.

Sağlık Bakanı Dr. Ahmet Demircan, İran-Irak'ta meydana gelen deprem sonrası, “Dün geceden itibaren, 4 bin 328 hasta yatağı ve 217 yoğun bakım yatağı hizmete hazır halde tutuldu. 40 ambulans, 10 hekim ve 316 UMKE personeli çağrı üzerine gitmeleri için hazır bekletildi” dedi. 

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bakanlıkta gerçekleştirdiği bir program sonrası basın mensuplarıyla bir araya gelerek gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Dün saat 21.18'de İran-Irak sınırında Halepçe kenti yakınında meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki deprem hakkında son gelişmeleri aktaran Bakan Demircan, “Dün gece beklenen, ağırlıklı olarak Irak tarafında daha büyük hasar düşünülüyordu. İran'dan da bilgi aldık, can kayıpları ve yıkım olduğunu gördük. Irak tarafından beklediğimiz süre içinde yardım talebi gelmedi, biz Sağlık Bakanlığı ve AFAD olarak hazırlığımızı yapmış olarak sınırda ve burada havaalanında bekledik. Ardından gerekli talep gelince Irak'a ulaşıldı. İran ile de görüşüldü şu an için bir yardım talebi gelmiş değil” açıklamasında bulundu. 

“A 400 M Kargo uçağı Süleymaniye'ye gönderildi”

Gayriresmi bilgilere göre Irak tarafından 6 kişinin hayatını kaybettiğini ve 200'ün üzerinde yaralı olduğunu belirten Demircan, İran'da ise 207 kişinin hayatını kaybettiğini, bin 686 kişinin de yaralandığı bilgisine ulaştıklarını söyledi. Bakan Demircan, A 400 M Kargo uçağı içerisinde AFAD Başkanı ve Başkan Yardımcısı, Ankara İl AFAD Müdürlüğünden 10 personel ile birlikte; 1 araç, Lojistik Deposundan 320 battaniye ve 60 çadırın Süleymaniye'ye gönderildiğini kaydetti. Demircan, “Dün geceden itibaren, 4 bin 328 hasta yatağı ve 217 yoğun bakım yatağı hizmete hazır halde tutuldu. 40 ambulans, 10 hekim ve 316 UMKE personeli çağrı üzerine gitmeleri için hazır bekletildi. Artçı sarsıntılar devam ediyor, daha fazla can kaybı olmaması temennimiz. Türkiye olarak üzerimize düşeni yaptık, Türkiye bir mazlumun ayağına diken batınca acısını hisseden bir millettir” ifadelerini kullandı. 

Esnek çalışma modeli

Tam gün yasasıyla ilgili gevşeme olmasına yönelik çalışmalara ilişkin soruları da yanıtlayan Bakan Demircan, “Yetişmiş insan gücümüzü en verimli şekilde milletimizin hizmetine sunmak zorundayız. Bununla ilgili mevcut düzenlemeler yeterli olmuyorsa, bize düşen bu düzenlemeleri yeniden gözden geçirmektir. Mevcut çalışma düzenimiz nasıl daha verimli olabilir bunun üzerinde çalışma yapıyoruz. Şu an için adını ‘esnek çalışma’ koyabileceğimiz bir modele doğru ilerlememiz yönünde motive ediyor. Üniversitelerdeki hocalarımızı, şehir hastanelerinde ve devlet hastanelerinde, bizdeki yetişmiş hocalarımızı da üniversitelerde karşılıklı sözleşme esası üzerinde çalıştırabilmeliyiz. Çalışmaları üniversiteler ve YÖK ile birlikte sürdürüyoruz” diye konuştu. 
Beyin kanaması geçiren olimpiyat sporcusu Naim Süleymanoğlu'nun son durumu hakkında da bilgi veren Demircan, hayati tehlikesinin devam ettiğini ama vital bulgularının iyi olduğunu dile getirdi. 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Van İl Sağlık Müdürlüğü 112 AcilHizmetler Şube Müdürü Halis Gökyer, Irak'taki deprem sonrası müdahale için 53'ü uzman hekim, yaklaşık 100 uzman ekibin hazır beklediğini bildirdi. 
Irak-İran sınırında meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremden sonra Van İl Sağlık Müdürlüğü 112 Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü, UMKE ve uzman hekimlerden oluşan yaklaşık 100 kişilik uzman ekip, bölgeye gitmek üzere hazır bekliyor. Konu ile ilgili basın mensuplarına bilgi veren 112 Acil Hizmetler Şube Müdürü Halis Gökyer, dün akşam saat 21.18’de Irak’ın Süleymaniye kentinde 7.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini hatırlatarak, “Meydana gelen depremde Van olarak 40 dakika içerisinde 50 UMKE’ciye ulaştık. 5’er kişilik 10 tim, yani 50 kişiyle hazırız. Bu arkadaşlarımızın tamamı aktif durumda. 8 şişme çadırımız, özellikle içerisinde tıbbi müdahale yapılabilecek sedyesi olan, tıbbi malzemeleri bulunan çadırlar var. 3 lojistik UMKE aracı, 3 ambulans, 4 yataklı ambulansımız olmak üzere sahra ünitemiz aktif durumdadır. Van olarak koordinatör iliz. Çevre illerde de 6 UMKE ekibi hazır bekliyor. Bakanlığımızın talimatı doğrultusunda bekliyoruz. Bölgeye hizmet vermek için araçlarımız ile birlikte bekliyoruz” dedi.

PASAPORTLU HEKİMLE HAZIR BEKLİYOR
Van’daki hastanelerde görev yapan ve pasaportu olan 53 uzman hekimin hazır halde beklediğini ifade eden Gökyer, “112 Acil ve UMKE olarak hazır ve faal durumda bekliyoruz. Van İl Sağlık Afet Koordinasyon Merkezi (SAKOM) birimimizde günde 3 kişi nöbet tutmakta, bu birimimizde de aktif olarak AFAD, karayolları ve Bakanlık ile koordineli şekilde çalışmalarını yürütmektedir. 2011 Van depreminde Irak bizi yalnız bırakmadı, biz de bu depremde onları yalnız bırakmayacağız" diye konuştu.
2015 yılında Kuzey Irak’ta, terör örgütü DAEŞ'in saldırısından etkilenen insanlara yardım etmek için UMKE ve AFAD olarak oraya gittiklerini ifade eden UMKE personeli, "Orada 15 bin kişilik bir kamp kurduk. 3 ay boyunca hizmetlerimiz sürdü. Konteyner kentten çadır kente bütün sağlık hizmetleri için yanlarında bulunduk. Kuzey Irak halkı da 2011 Van depreminde bizlere çok yardım etmişti, bizleri yalnız bırakmamıştı. Sağlık ekipmanı açısından, çadır açısından, maddi açıdan sürekli yanımızda oldular. Bizler de yaşadıkları bu acı depremden dolayı onları yalnız bırakmayacağız" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2017, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER