TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda sivillere en küçük zarar gelmemesi için özel hassasiyet gösteriyor

Zeytin Dalı Harekatı’nın ilk gününden beri "sivil provokasyonları"nın tamamını boşa çıkaran TSK, terörden kurtardığı bölgelerde siviller için şefkat ve merhamet eli oldu.

TSK, Zeytin Dalı Harekatı’nda sivillere en küçük zarar gelmemesi için özel hassasiyet gösteriyor

Zeytin Dalı Harekatı’nın başladığı ilk günden bu yana bölgedeki sivillere zarar vermemek için titiz bir çalışma yürüten Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), operasyon sırasında sivilleri hassas bir süreçle ayırarak, hedefleri vuruyor. TSK bir yandan da terör örgütlerinden arındırılan bölgelerdeki halka gıda desteği ve sağlık hizmeti sağlayarak, bu konudaki asılsız kara propaganda çalışmalarını da çürüttü.

Terörist konvoyuna, siviller ayrıldıktan sonra müdahale

TSK’nın sivillere yönelik hassasiyetinin son örneği, Afrin’e yaklaşan iki şüpheli konvoya yönelik müdahalede görüldü. Yapılan titiz takip çalışması sonucunda, konvoyların birinde Afrin’in güneyindeki Basutah bölgesinden gelen sivillerin bulunduğu, diğerinde ise terör örgütüne mühimmat götürüldüğü tespit edildi. TSK, sivillerin yer aldığı konvoyun geçişine müdahale etmezken, sadece terör örgütlerine ait 30-40 araçtan oluşan, içinde teröristlerle silah ve mühimmat taşıyan konvoyu vurdu.

Mervane Köyü’nde onlarca hastaya sağlık taraması

TSK, sivillere yönelik hassasiyetini, teröristlerden arındırdığı bölgelerdeki insanların yardımına koşarak da gösteriyor. TSK'ya bağlı askeri doktorlar, Afrin'in güneybatısında YPG/PKK’lılardan kurtarılan Mervane Köyü’nde çoğunluğu kadın ve çocuk olan onlarca hastayı muayene etti.

Bir aydır aç olan köylülere gıda yardımı

Şeran beldesine bağlı İkidam, Şeltah ve Merseva köylerinin teröristlerden temizlenmesinin ardından bölgede bulunan 20’si kadın, 20’si erkek, 14’ü çocuk toplam 54 köylünün 1 aydır aç olduğu tespit edildi. TSK askerleri, gıda yardımı yaptığı köylüleri ölümden kurtardı.

Ölüme terk edilen engelli kadını Türk askeri kurtardı

Afrin'in batısında yapılan operasyonda El Hamam Köyü’nde bir evde ölüme terkedilmiş halde bulunan bedensel ve zihinsel engelli kadın, bölgede hazır bekleyen Sağlık Bakanlığı’na ait zırhlı ambulansla alınarak, sınır hattına kurulan UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) ilk yardım çadırına getirildi. Bitkin haldeki kadın, detaylı bir sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Kırıkhan Devlet Hastanesi’ne sevk edildi. Kimliği tespit edilemeyen engelli kadına, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hatay İl Müdürlüğü çalışanları tarafından “Afrin” ismi verildi.

Aç ve susuz kalan yaşlı çift tedavi altına alındı

Afrin’in kuzeydoğusundaki Dikmetaş Köyü’nde arama tarama çalışması yapan askerler, bir evde zor durumda olan yaşlı bir çift bulunduğunu tespit etti. Hüseyin Davutoğlu (73) ve eşi Emine Davutoğlu (75), Mehmetçik tarafından zırhlı ambulans ile köyden çıkarılarak, sınırdaki sağlık ekiplerine teslim edildi. Günlerdir aç ve susuz kaldığı anlaşılan yaşlı çift, ilk müdahalenin ardından Kilis Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındı. Emine Davutoğlu, “5-6 gün aç kaldık, susuz kaldık, uyku yüzü görmedik. Bütün millete zulmettiler. Askerler bizi kurtarmasaydı orada öldürürlerdi” diyerek, Türk askeri için dua etti.

Mayınlı tuzak kurulan depodaki yaşlılar kurtarıldı

Afrin’in kuzeybatısındaki Maskah Köyü'nün teröristlerden temizlenmesi amacıyla operasyon düzenleyen TSK, teröristler tarafından kapısı el bombasıyla tuzaklanan depoda, elleri bağlanarak çevresine mayın ve el yapımı patlayıcı yerleştirilen 80-90 yaşlarında 4 sivil tespit etti. Köylüler, emniyetli şekilde bölgeden çıkarılarak, hudut karakoluna sevk edildi ve sağlık kontrolünden geçirildi.

Köyüne dönenlere gıda yardımı

Adamanlı Köyü'nü teröristlerden kurtaran Türk askeri, köyüne dönenlere gıda malzemesi dağıtarak, sağlık kontrolü yaptı. Askerler, köylülere “Biz sizin için buradayız, bize emanetsiniz” derken, evine dönen köylülerden 70 yaşındaki Hüseyin Bilal Seyidu, “Duyduk ki Türkiye gelmiş, keyiflendim, hemen evime döndüm” diyerek, askerler için dua etti.

Bacağı yaralı yaşlıya anında müdahale

Afrin’de teröristlerden temizlenen Mamel Uşağı Köyü’ne gelen komando bölüğü, köy halkının ihtiyaçları doğrultusunda insani yardımda bulundu. Köylülere kumanya ve yiyecek dağıtıldı. Bir sıhhiye personeli ise köyde daha önce bacağından yaralanan bir yaşlıya tıbbi müdahalede bulundu.

Askerler, üşüyen çocuklara montlarını verdi

Mehmetçik, teröristlerden ele geçirdiği bölgelerdeki köylülere ve çocuklara şefkat elini mutlaka uzatıyor. Türk askerleri, üşüyen çocuklara montlarını verirken, yöre halkıyla gerektiği zaman kumanyasını da paylaşıyor.

Yardım malzemeleri eve teslim edildi

TSK ile birlikte Zeytindalı Harekatı’na katılan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) mensupları da, teröristlerden kurtarılan köylerdeki insanlara gıda maddeleri dağıttı. Yardım malzemeleri, bizzat evlere gidilerek, köylülere teslim edildi. Köylüler, köylerini teröristlerden kurtararak gıda yardımı yaptığı için TSK ve ÖSO’ya teşekkür etti.

TSK: Sivillerin zarar görmemesi için dikkat ve hassasiyet gösteriliyor

Genelkurmay Başkanlığı ise Zeytindalı Harekatı’na yönelik asılsız görüntülerle yapılan kara propaganda çalışmaları hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Şanlı tarihimiz ve kültürümüz gereği harekâtın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin ve çevrenin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir. Zeytin Dalı Harekâtı’nın maksatlarından biri de ‘Afrin Afrinlilerindir’ gerçeğinden hareketle dost ve kardeş bölge halkının, teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarılarak tekrar evlerine dönmelerini sağlamaktır. Ayrıca teröristlerden arındırılan yerleşim yerlerinde yaşayan halka şu ana kadar ihtiyaç duydukları gerekli tüm insani yardımlar yapılmakta ve halkın harekâta olan olumlu yaklaşımı ile Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı sevgisi açıkça görülmektedir. Terör örgütünden temizlenen yerleşim yerlerinde halkın evlerine dönmeye başladıkları da gözlenmektedir."

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2018, 15:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER