Sınırda sağlık seferberliği

Sınırda sağlık seferberliği

Sınırda sağlık seferberliği
HABERİN GALERİSİ
UMKE SURİYE SINIRINDA

UMKE SURİYE SINIRINDA

Suriyeli sığınmacılara yönelik 7/24 aşılama çalışması yapılıyor. 32 bin 854 bebek dünyaya gözlerini Türkiye'de açarken, bölgede gezici sağlık timleri kesintisiz sağlık tarama hizmeti veriyor

Sağlık Bakanlığı, Suriye sınırındaki YPG ile IŞİD arasındaki çatışmalar nedeniyle sınırdan toplu halde Suruç'a geçen sığınmacılar için seferberlik başlattı. Bölgeye çadır hastane kuruldu, mobil sağlık ekipleri, doktor, hemşire, sağlık uzmanı ve çok sayıda ambulans sevk edildi. Sınırdan giren her sığınmacı sağlık kontrolünden geçirildi, 50 bin çocuğa kızamık ve çocuk felci aşısı yapıldı.

32 BİN 854 BEBEK DOĞDU

IŞID saldırısından kaçan Suriyeli sığınmacılar için Sağlık Bakanlığı tüm kadroları ile harekete geçti. Sağlık Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, bugüne kadar Türkiye'ye 1.5 milyon Suriyeli sığındı. Suriyeli sağınmacılara toplam 5.5 milyon muayene işlemi gerçekleştirildi. Ayrıca 161 bin ameliyat yapılırken, 32 bin 854 doğum Türkiye'de Türk doktorlar tarafından gerçekleştirildi. Hastanelere ise 516 bin sığınmacı sevk edildi, bunlardan 200 bini hastanede yatarıldı.

GEZİCİ TİMLER İLAÇ DAĞITIYOR

Son dönemde çok sayıda sığınmacının geldiği Suruç ilçesi Mürşitpınar Sınır Kapısı'na yakın AFAD tarafından kurulan Yumurtalık Kayıt ve Kontrol Merkezi'nde şişme çadır kuruldu. Bu merkez için 4 adet UMKE aracı ve 4 UMKE timi görevlendirildi. Ayrıca her gün 5 ambulans ekibi 24 saat hizmet vermek üzere merkezde konuşlandırılıyor. 1 doktor ve 1 sağlık personeli ise triyaj yapmak için çadırda görevlendirildi. 25 ambulans ve 75 sağlık personeli, Urfa'da 5 ambulans ve 15 sağlık personeli hazır halde bekliyor.

SITMA VE ŞARK ÇIBANI TARAMASI
Bulaşıcı hastalık taşıma riskine karşı sınırdan geçen 9 ay - 15 yaş arasındaki tüm çocuklara kızamık, 0-15 yaş arasına ise çocuk felci aşısı yapılıyor. 12 farklı birimde 24 saat aşılama ve poliklinik hizmeti veriliyor. Gün içinde ise 2 adet gezici araç ve 3 ayrı noktada aşılama ve poliklinik yapılıyor. Kiralık araçlarla 3 kişilik sağlık personelinden oluşan 13 tim ilaç dağıtımı ve poliklinik hizmeti veriyor. Sığınmacılara sıtma ve şark çıbanı taraması yapılıyor.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2014, 08:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER