Sarıkamış harekatının 100'üncü yılında şehitler anıldı

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı- Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinliklerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 140'ı UMKE ekibi 170 sağlık personeli görev alacak

HABERİN GALERİSİ
UMKE SARIKAMIŞ'TA

UMKE SARIKAMIŞ'TA

Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı- Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinliklerinde, Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 140'ı UMKE ekibi 170 sağlık personeli görev alacak- Kars Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Bilici: "Sağlık ekiplerimiz, bütün etkinliklerde, yürüyüş esnasında halkın arasına karışarak çıkabilecek sağlık sorunlarında anında müdahale edecek" Sarıkamış Harekatı'nın 100. yılı anma etkinliklerinde Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen 140'ı UMKE 170 sağlık personeli görev alacak.

Bu kapsamda, "Ayyıldızlı" tören alanı ile yürüyüşün başlayacağı dağın zirvesine, iki sahra hastanesinin kurumuna başlandı.Kars Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Gökhan Bilici, yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı tarafından UMKE biriminden Türkiye'nin 21 bölgesinden 21 ekibin görevlendirildiğini belirterek, farklı illerden 110 kişilik ekiple Sarıkamış'a geldiklerini söyledi.

Kars İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı UMKE'den de 30 kişinin katıldığını ifade eden Bilici, "Ayrıca çevre illerden 5 ambulans, Kars 112'den de 10 ambulansla buradayız. İki tane sahra hastanesi kuruyoruz. Her çadıra dörder yatak koyacağız. Bir çadırı da yürüyüşün başlayacağı zirveye kuracağız ve dört yatak da buraya koyacağız. UMKE birimleri içerisinde 7 doktor görev yapacak. Kars'tan 2 doktorumuz görev alacak" diye konuştu.Bilici, kar paletli ambulansla da görev yapılacağını anlatarak, Sarıkamış'taki programlarda ve yürüyüş esnasında sağlık ekiplerinin görev alacağını, bir sağlık problemi çıkarsa anında müdahale edileceğini kaydetti. UMKE ekiplerinden bazılarının yürüyüş esnasında yaya devam edeceğini vurgulayan Bilici, "Yürüyüş esnasında düşen, ayağını burkan olursa o tip yaralarında anında yanında olsunlar diye yürüyüşe katılacak.
Bazı ekipler de yaralanan olursa ambulansla alıp, hastanelere taşıyacak" dedi.Bilici, "Toplam 140 UMKE ekibi, 30 112 Acil Servis ekibi görevli. Sağlık ekiplerimiz, bütün etkinliklerde, yürüyüş esnasında halkın arasına karışarak çıkabilecek sağlık sorunlarında anında müdahale edecek" ifadesini kullandı. .

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2015, 01:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER