Sağlık sektörü 3 kat büyüdü

Türkiye'de sağlık sektörünün son yıllarda yaklaşık 3 kat büyüdüğünü belirten ASO Başkanı Özdebir, sağlık reformlarıyla desteklenen politikalar sonucu sektörün öneminin giderek arttığını ifade etti.

Sağlık sektörü 3 kat büyüdü

Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı, Yurtdışı Türkler Akraba Topluluklar Başkanlığı, Ankara Valiliği, Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Ankara Ticaret Odası (ATO) iş birliğinde düzenlenen "Türkiye Mezunları Ankara İş Dünyası Buluşmaları Sağlık Sektörü Konferansı" Sheraton Otel'de yapıldı. Konferansın açılışında konuşan ATO Başkanı Gürsel Baran, Türkiye'nin, sağlık alanında gerçekleştirdiği reformlar ve modern yatırımlarla son 15 yılda büyük mesafe kat ettiğini belirterek "Sadece Türkiye'ye değil, çevre ülkelere, hatta dünyaya sağlık hizmeti veriyoruz" dedi. 

"SAĞLIK SEKTÖRÜ 3 KAT BÜYÜDÜ"

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de açılışta yaptığı konuşmada, etkinliğe, sağlık alanında yükseköğrenimini Türkiye'de tamamlamış olan 56 ülkeden 200'den fazla yabancı ile üst düzey yöneticinin katıldığını söyledi. Türkiye'de sağlık sektörünün son yıllarda yaklaşık 3 kat büyüdüğünü belirten Özdebir, sağlık reformlarıyla desteklenen politikalar sonucu sektörün öneminin giderek arttığını ifade etti. Türkiye'nin dünyada yükselen pazar konumunda olduğu medikal, termal ve ileri yaş engelli turizmi alanlarındaki hizmet kalitesinin yükseltilerek rekabet gücünün artırılması amacına yönelik çalışmalar da yapıldığını anlatan Özdebir, "Ülkemizin sağlık harcaması, 2016 yılında 119 milyar 756 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. Sağlık harcamalarının 112 milyar 540 milyon liralık kısmı cari sağlık harcaması olarak gerçekleşmiştir. Bu rakamın 60 milyar lirası hastaneler, 29 milyar liralık kısmı ise perakende satış ve diğer tıbbi malzeme sunanlara aittir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2018, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER