banner247

“Sağlık personeli görev ve unvanlarına uygun çalıştırılmalı”

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan Genelgede, geçici görevlendirmeler ile alan dışı çalışmalara son verilmesi istendi.

“Sağlık personeli görev ve unvanlarına uygun çalıştırılmalı”

Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan Genelgede, geçici görevlendirmeler ile alan dışı çalışmalara son verilmesi istendi.

Sağlık Bakanlığı kadrolarında görev yapan sağlık personelinin geçici görevlendirmeler ile kurum içinde farklı alanlarda çalıştırılmaları, personelin aidiyet duygusunu yok ettiği gibi, sağlık personeli arasında memnuniyetsizlere de yol açıyor.

Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç

Bu nedenle, Kamu Hastaneleri Genel Müdürü Prof. Dr. Rahmi Kılıç imzasıyla yayınlanan “Geçici Görevlerin ve Alan Dışı Çalışmanın Sonlandırılması” başlıklı Genelgede, geçici görevlendirmelerin ve alan dışı çalıştırmaların sonlandırılması istendi.

“Sağlık personeli görev ve unvanlarına uygun çalıştırılmalı”

Kamu sağlık personelinin alanı dışında görevlendirilmesi konulu genelgede; ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve toplum sağlığı sağlık memurlarının belirlenmiş görev yetki ve alanları göz önüne alınarak görev ve unvanlarına uygun olarak çalıştırılması gerektiği vurgulandı.

6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ile Hemşirelik Yönetmeliği ile sağlık hizmeti sunulan kurum ve kuruluşlarda görev yapan hemşirelerin çalışma alanlarına, pozisyonlarına ve eğitim durumlarına göre görev, yetki ve sorumluluklarının belirlendiğinin altı çizilen Genelgede, şunlar kaydedildi:

hemsire-gidahatti

Geçici görevlendirmeler ile sağlık hizmetleri aksıyor, işgücü kaybı yaşanıyor

“Ancak, sağlık insan gücü içinde en büyük grubu oluşturan söz konusu personellerin bakım hizmetleri dışındaki alanlarda çalıştığı belirlenmiştir. Bu durum sağlık hizmetinin aksamasına ve iş gücü kaybına neden olmaktadır.

Ebe, hemşire, acil tıp teknisyeni ve toplum sağlığı sağlık memurlarının sağlık hizmetleri dışında çalıştırılmaları, görev ve yetkileri dışında görev almaları mevcut mevzuata göre uygun görülmemektedir.

Bu kapsamda, sağlık hizmetlerinin aksamadan devam edebilmesi ve uygulamada düzenin sağlanması için sağlık tesisi içerisindeki çalışma alanlarının yeniden düzenlenmesi ve geçici görevlendirilmelerin sonlandırılması; bu durumda olanlar var ise gerekli tedbirler alınıp, personel desteği sağlanarak hizmetin aksamasına meydan verilmeden düzeltilmesi, ayrıca var ise geçici görevlendirme nedenlerinin ivedilikle tarafımıza bildirilmesi gerekmektedir.

Konu hakkı çalışmaların başlatılarak gerekli hassasiyetin ve önemin gösterilmesi hususunda;

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
anestezi
anestezi - 5 ay Önce

Ist kartal yakacik kadin dogum hastanesinde ans teknisyenleri kan almaya gonderiliyor

Yasemin yılmaz
Yasemin yılmaz @anestezi - 3 hafta Önce

Gitmeyin arkadaşım . Hakkınızı arayın

SIRADAKİ HABER