Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2016 verileri açıklandı: Hekime başvuru zirvede!

2002 yılında bir hekime müracaat eden sayısı 3,1 kişi iken 2016 yılında bu sayı 8,6’ya yükseldi

Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2016 verileri açıklandı: Hekime başvuru zirvede!

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dilinden düşürmediği ve “En büyük hayallerimden biri” diye ifade ettiği Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin hekim ve sağlık kurumlarına başvuruda ortaya çıkardığı patlama istatistiklere yansıdı. Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sağlık İstatistikleri Yıllığı 2016” verilerine göre, 2002 yılında kişi başı hekime müracaat sayısı 3,1 iken 2016 yılında 8,6’ya çıktı.

Hekime başvuru arttı
AKP hükümeti, uygulamaya koyduğu Sağlıkta Dönüşüm Projesi ile ‘kışkırtılmış sağlık’ talebi yarattı. Hastalar “müşteri” olarak görülmeye başlandı. Hekim ve sağlık çalışanlarını nefes almadan çalışmaya iten performans sistemi ile sağlık alanı niteliksizleştirildi. Muayene sürelerinin de 5 dakikaya indirilmesi ile tedavi olamayan yurttaşlar “çözümü” hekim hekim dolaşmakta buldu.

Hekime müracaat sayısı istatistikleri de kışkırtılmış sağlık talebi ve niteliksiz sağlık hizmeti doğrultusunda ne kadar çok hastaneye gidildiğini gözler önüne serdi. İstatistiklere göre, 2014 yılında toplam hekime müracaat sayısı 644 milyon iken bu sayı 2015 yılında 660 milyon, 2016 yılında ise 686 milyon seviyelerine ulaştı. Kişi başı hekime müracaat sayısı 2002 yılında 3,1 iken 2016 yılında 8,6’ya yükseldi.

Aile hekiminden önce uzman doktora gidiliyor
Türk Tabipleri Birliği (TTB) tüm açıklamalarında “Bir ülkede Birinci Basamak Sağlık Hizmeti ne kadar iyi organize edilir ve sağlam temellere oturtulursa, o ülke halkı için sağlık sorunları o ölçüde çözümlenmiş demektir” vurgusunu yapıyor. Ortaya çıkan istatistikler ise TTB’nin değerlendirmesinin tam zıttı yönünde. Yurttaşların kışkırtılmış talep doğrultusunda birinci basamak olan aile hekimleri yerine doğrudan hastane, eğitim araştırma ve üniversitelerin dâhil olduğu ikinci, üçüncü basamak sağlık kurumlarına başvurduğunu da açığa çıkarıyor.

Verilere göre, 2016 yılında başvuruların yüzde 31’lik kısmı birinci basamak sağlık hizmeti veren kurumlara yapılırken, geriye kalan yüzde 69’luk kısım ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarına yapıldı.

Özel hastanede artış
Özelleştirmenin önünü açan ve “paran kadar sağlık” dönemi başlatan AKP hükümeti döneminde özel hastaneler de palazlandı. 2002 yılında özel hastane sayısı 271 iken, 2016 yılında 565’e ulaştı.

Birgün.net

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2017, 19:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER