Sağlık Bakanlığı Suriyeliler'e Verilen Sağlık Hizmetleri Raporunu Açıklandı

Savaştan kaçan Suriyeliler'e sağlık konusunda da hizmetler veriliyor. Bu hizmetlerde gelinen noktayı Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş açıklayarak Suriyeli sığınmacılara verilen poliklinik hizmeti sayısını 6 buçuk milyon olduğunu belirtti. Detaylar haberimizde...

Sağlık Bakanlığı Suriyeliler'e Verilen Sağlık Hizmetleri Raporunu Açıklandı
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, "Şuana kadar Suriyeli sığınmacılara verdiğimiz poliklinik hizmeti sayısı 6,5 milyondur" dedi.

Gümüş, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki Sağlık Müdürlerinin katılımıyla Şanlıurfa'da bir otelde gerçekleştirilen "Sığınmacıların Sağlık Hizmetleri'' toplantısında yaptığı konuşmada, yaklaşık bir buçuk milyon Suriyeli sığınmacının Türkiye 'de misafir edildiğini söyledi.

Türkiye'nin sığınmacılara her türlü hizmeti vermeye çalıştığına değinen Gümüş, Sağlık Bakanlığı olarak Suriyeliler'in sağlık ihtiyaçlarını gidermeye çalıştıklarını belirtti.

Gümüş, son iki yılda 40 bin Suriyeli kadının Türkiye'de doğum yaptığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Sığınmacılara, devlet hastaneleri ve kısmen özel sağlık kuruluşları tarafından sağlık hizmetlerimiz verilmeye devam ediyor. Şuana kadar Suriyeli sığınmacılara verdiğimiz poliklinik hizmeti sayısı 6,5 milyondur. Sığınmacılardan 250 bini yatarak tedavi görmüş, 200 bini ise ameliyat yapılmış. Hizmetlerimiz artarak devam ediyor. Büyük oranda aşılama çalışmaları var. Son iki yıl içerisinde 40 bin de doğum gerçekleştirilmiş. Bu doğumların ve bebeklerin takibi de yine sağlık ekiplerimizce yürütülüyor."

Suriyeliler arasında doktor ve hemşirelerin de bulunduğunu aktaran Gümüş, sığınmacı sağlıkçılardan faydalanmak için de program geliştirmeyi planladıklarını kaydetti.

Gümüş, yaklaşık 150 civarında olan sığınmacı sağlık ekibinin de kısa süre sonra kamplarda ve kurulacak özel sağlık merkezlerinde çalıştırılmasının planlandığını sözlerine ekledi. 

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2015, 23:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER