Sağlık Bakanlığı'ndan Siirt açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Siirt'te meydana gelen kimyasal zehirlenmede 92 kişinin hastaneye kaldırıldığı, 60 kişinin gözetim altında tutulduğu söylendi.

Sağlık Bakanlığı'ndan Siirt açıklaması

Siirt merkeze bağlı Aktaş Köyü'nde çocuklar, bugün akşam saatlerinde köyün dışında boş arazide buldukları bir varili köye getirdi.

Köye getirilen vardili kurcalayarak açan aralarında çocukların da bulunduğu 40 kişi fenalaşarak Siirt Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Olayın duyulmasının ardından AFAD ve itfaiye ekipleri köye giderek incelemelerde bulundu. Bölgeye giden uzmanlar köyü tamamen boşaltarak, karantina altına aldı.

Siirt İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mehmet Cahit Akkoyun, ilk belirlemelere göre varilin içinde klor ve karbon maddelerinin olabileceğinin değerlendirildiğini söyledi.

Zehirlenmeye neden olan madde ile ilgili araştırmalar devam ederken, zehirlnen 40 kişinin tedavilerinin sürdüğü öğrenildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA: 40 KİŞİ

Siirt Valiliği, Aktaş köyünde akşam saatlerinde meydana gelen zehirleme ile ilgili yaptığı açıklamada, 23'ü çocuk 40 kişinin tedavi altına alındığını, hayati tehlikelerinin bulunmadığını ve olayla ilgili incelemenin sürdüğünü belirtti.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, bugün saat 18.30 sıralarında merkeze bağlı Aktaş köyünde, yaygın bulantı ve kusma şikayetlerinin bildirilmesi üzerine, 112 Acil, AFAD ve Kızılay ekipleri olay yerine intikal ettirildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"İlk belirlemelere göre köylüler tarafından bulunan ve kimyasal madde içerdiği değerlendirilen bir varil içindeki sızıntıdan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Şu ana kadar kimyasal maddeden etkilenen 17 yetişkin ve 23 çocuk, ilimiz Devlet Hastanesine sevk edilmiş olup, şuan için hayati tehlikeleri bulunmamaktadır. Köyde diğer vatandaşlarımızın etkilenmemesi için gerekli tedbirler alınmıştır. Olayla ilgili geniş kapsamlı inceleme devam etmekte olup, gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir."

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Konu ile ilgili Sağlık Bakanlığı'ndan da bir açıklama yapıldı. Açıklamada klor gazı sızıntısından meydana gelen zehirlenme olayında 92 kişinin tedavi altına alındığı belirtildi. Açıklamada 60 kişinin de köy yakınlarındaki Kızılay çadırlarında tedavi altına alındığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2017, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER