Sağlık Bakanlığı: "Domuz gribinden 16 kişi öldü"

Art arda gelen gribe bağlı ölümlerin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, konuyla ilgili açıklama yapıyor.

Sağlık Bakanlığı: "Domuz gribinden 16 kişi öldü"
Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş'ün açıkalamalarından satırbaşları:

"Çeşitli risk faktörleri var 65 yaşın üstündekiler, huzurevinde kalanlar risk altında. 2014 yılının ilk vakası 44. ayda mevsimsel olarak diğer yıllara benzer oranda bir artış görüyoruz. 2015 yılı itibariyle 3 117 numune gelmiştir. 170 vakamız H1N1 Domuz gribi. Bugün itibariyle kaybettiğimiz 11 vakadır domuz gribinden. 2014-15 sezonu için 16 vakayı kaybettik. genel dağılımı antalya kocaeli çanakkale sivas mersin ve samsunda da 3 vakamızı kaybettik. bu illerimizle ilgili halk sağlığı kurumumuz da değerlendirme yapıyor. "

Art arda gelen gribe bağlı ölümlerin ardından Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, konuyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamanın satırbaşları şöyle:

"Vakalarda artış görüyoruz. Bu mevsimsel olarak diğer yıllara benzer bir artış görüyoruz. 2015 yılı itibariyle 3117 numune bize gelmiştir. Bunlar içerisinde 170 vakamız domuz gribidir. Bu vakalarda kaybettiğimiz oran da 11 vakadır. 11 Domuz gribi vakamız hayatını kaybetmiştir. Toplam şu ana kadar
2014-15 sezonu için konuşuyorum 16 vakayı kaybettik. Antalya, kocaeli, çanakkale, sivas, mersin bölgemiz içerisinde bulunuyor. Samsun'da da üç vakamızı kaybettik. Bu illerimizle ilgili yerinde değerlendirme de yapılıyor. Bu yıl bir artış salgın var mı, bilim kurulumuz herhangi bir salgın olmadığı konusunda mutabık kalınmıştır."

"Grip döneminin devam etmesi hasebiyle nisan sonuna kadar, illerle ilgili çalışmalarımızı paylaşıyoruz. Genelgemizle kamu hastanemize başvuranların gribal vakalarını takip altına alıyoruz. Kamuoyunu şu açıdan bilgilendirmemiz önemli. Risk grubundaki hastalarımızın daha yakın takip açısından ilgili kurumlarla, huzurevleri yaşlı bakım evleri takibi açısından takip edeceğiz hastalarımızı. Beslenme alışkanlığımız ve hijyen çok önemli. El yıkamamız çok önemli. Yine gribe yakalanan vatandaşlarımız bazen ihmal ediyorlar hekime gidişlerini, geçmeyen gribal enfeksiyon diyelim. Vakalarımızın bir kısmı geç ulaşıyor, solunum yetmezliğine kadar giden bir süreci oluşturuyor. Yakalanan hastalarımızı takip altına almak, engel olmak, tedbirlerimizi almaya devam edeceğiz. Yoğun aşılama periyoduna girmemiz söz konusu değil. Bir ay içinde grip sezonu kapanıyor. Ama tedbirlerimizi artıracağız. Antiviral ilaç organizasyonu yapılmıştır. Kamu hastanelerimizden hastalara ücretsiz olarak verilecektir. Grip sadece soğuk algınlığı deyip geçmemek gerekiyor. Yakalanan hastalarımızın sıvı desteği, vitamin desteği almaları gerekiyor.

H1N1 için konuşuyorum, 2012-2013 yılında 812 pozitif vaka var. 2013-2014 te 17 grip vakası var."

SORU -CEVAP

Toplantının ardından sağlık bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş sorularını yanıtladı. İşte o
yanıtlar:

"Küçük çocuklar için önlem alınacak mı?

Çocuk vakamız yok ama bilim kurulumuz bu konuyu ayrıntılı değerlendirdi. Dilerseniz kendilerine söz verebiliriz."

Uzmanlar: "Çocukların doğası gereği hem de çok birbiriyle bi şeyler paylaşması bulaşmayı kolaylaştrıroypr. Biraz iş ebeveynere düşüyor çocuğun hastalandığını hissettiği dönemde kreşe okula önlem olarak göndermezlerse diğer çocuklara bulaşmaz. Bu grip döneminde okullara tekrar bilgiler verildi el yıkama alışkanlıklarının kazanılması kağıt mendil olması yeterli bir önlemdir. Ama farkı bir seyir gösterseydi farklı bir yaklaşım olurdu."

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 10:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER