Sağlık Bakanı UMKE Göreve Hazır

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Irak'taki depreme müdahale için 10'u hekim 316 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi'nin (UMKE) hazır beklediğini bildirdi.

Sağlık Bakanı UMKE Göreve Hazır

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu'nun (USGS) verilerine göre, Irak'taki Süleymaniye kentinin 103 km gündeydoğusunda 7,3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu sarsıntı Türkiye'deki bazı kentlerde de hissedildi. 

Depremin merkez üssünün Süleymaniye kentine 103, Halepçe merkezine ise 31 kilometre uzaklıkta olduğu açıklandı. Yerin 10 kilometre altında meydana gelen deprem, Türkiye, Suriye, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri'nde de hissedildi.

Deprem, halkta korku ve paniğe yol açtı. 

Depremde, İran'ın Irak sınırındaki bölgelerde ise 207 kişi hayatını kaybetti, bin 700'ün üzerinde de yaralı var.

Eyalette 3 gün yas ilan edildi

İran'ın Irak sınırında yer alan Kermanşah eyaletinde 3 gün yas ilan edildi.

Depremden en büyük hasarı, Halepçe yakınlarındaki Derbendihan bölgesi gördü.

Deprem toprak kaymasına da yol açtı.

Hasar gören Derbendihan barajına yakın yerleşim alanlarının, hızla boşatılması istendi.

Erbil, Tuzhurmatu ve Tazehurmatı'da evler yıkıldı.

Enkaz altında çok sayıda kişinin bulunduğu da bölgeden gelen haberler arasında.

Bölgede turuncu alarm verildi

Irak'ın başkenti Bağdat, Süleymaniye, Erbil ve Kerkük kentlerinde halk sokağa çıktı.

Deprem bölgesinde elektrik kesintisi yaşandı.

Can kaybı ve ekonomik zararın oluştuğu bölgede turuncu alarm verildi.

Artçı sarsıntılar ise halkın evlerine dönmelerini engelliyor. 

Başbakan Yıldırım: Türkiye bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında

Başbakan Binali Yıldırım, Irak'ta meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depreme ilişkin, "Türkiye'nin bütün varlığıyla depremzede kardeşlerinin yanında olduğunu bilmelerini istiyoruz. Deprem acısını yaşayan kardeş Irak halkının ihtiyaç duyacağı tıbbi ve gıda yardımı başta olmak üzere bütün talepleri için Türkiye harekete geçmiş, ilk yardım konvoyunu yola çıkarmıştır. Allah'tan dileğimiz daha fazla can kayıplarının yaşanmamasıdır. Bu büyük acıyı yaşayan kardeş Irak halkına ve yönetimine ve Kuzey Irak yönetimine derin üzüntülerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz." dedi.

Arama kurtarma ekibi Habur'a ulaştı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD), deprem bölgesinde enkaz altındakilerin kurtarılması, yaralıların tedavisi ve insani ihtiyaçların giderilmesi amacıyla hazırlıklar sürüyor.

Halepçe kenti yakınlarındaki depremin ardından bölgeye hareket eden Diyarbakır AFAD Müdürlüğünde görevli 30 personelden oluşan 5 araçlık arama kurtarma ekibi, Habur Sınır Kapısı'na ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan Irak'taki depreme ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Irak'taki depreme ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden, "AFAD, Kızılay ve diğer birimlerimiz insani yardımlar için harekete geçti." dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: Komşumuzda oluşan bu depreme karşı her türlü yardımı verecek durumdayız.

Sağlık Bakanı Demircan; Irak'taki depreme ilşkin açıklamalar yaptı. Demircan, "Komşumuzda oluşan bu depreme karşı her türlü yardımı verecek durumdayız." dedi.

Demircan, Irak'taki depreme ilişkin Twitter hesabından paylaşımda bulundu. Bakanlık olarak depremden etkilenen Irak ve İran için her türlü yardıma hazır olduklarını belirten Demircan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
"Süleymaniye’de meydana gelen depreme müdahale için 10'u hekim toplam 316 UMKE personelimiz hazır beklemektedir. Afet bölgesine komşu illerimizde afetzedelere yönelik toplam 4 bin 238 hasta yatağı ve 217 yoğun bakım yatağı hizmete hazırdır. Irak'tan gelecek talebi bekliyoruz. Adana ve Mersin şehir hastanelerimiz olası hasta ve yaralı sevki için teyakkuza geçirilmiştir. Şırnak, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay illerimizde birer adet ağır iklim tipi sahra hastanesi hazırlanmıştır. Afetzedelerin gerektiğinde kara ve hava ambulansları ile sevki için 10'u 4 sedyeli olmak üzere 40 kara ambulansı hazır beklemektedir.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2017, 09:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER