Müeezinoğlu: Sağlıkçılara Yıpranma Payı Vereceğiz

Müeezinoğlu: Sağlıkçılara Yıpranma Payı Vereceğiz

banner237
Müeezinoğlu: Sağlıkçılara Yıpranma Payı Vereceğiz
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gazze’ye Türk doktorlarının gönderilmesine ilişkin soruya “Sivil toplum örgütlerimiz, yeryüzü doktorlarımız, doktorlar böyle bir kampanya yapabilir. Bizim oraya gidecek doktorlarımız bizim doktor açığımıza negatif bir etkisi olmaz. STK’lar ve Yeryüzü Doktorları böyle bir kampanya yapabilirler. Biz de ona destek verebiliriz.” dedi.

İftarda gazetecilerle bir araya gelen Bakan Müezzinoğlu, İsrail’in Gazze’ye müdahalesi hakkında, “İnsanlık suçunun açıkça yaşandığı bir ortamda lanetlemek gerekiyor. İslam ülkelerinin, Arap ülkelerinin duruşu sağlıklı olsa İsrail bunları yapamaz. İslam dünyası net tavır alamadı. Birinci sorumluluk İslam dünyasına düşmektedir.” diye konuştu.

Müezzinoğlu, ilaç yardımlarının yapılıp yapılmayacağına ilişkin bir soruya da “Sağlık Bakanlığı olarak yurt dışına yardım yapamayız. Bunu TİKA aracılığı ile yapıyoruz. TİKA bunu başarmaya çalışıyor.” diye cevap verdi.

Türkiye’nin sınır ötesi olarak aşı vurma kampanyasının da olmadığını bildiren Müezzinoğlu, “Ama muhalif gruplar nerede olursa olsun oradaki insanların aşılanması ile ilgili dünya sağlık örgütünün dinamikleri içinde Türkiye muhakkak vardır.” dedi.

“Gazze’ye, Türkiye’nin doktor gönderme gibi bir durum var mı?” sorusuna da Bakan Müezzinoğlu şu cevabı verdi:

“Sivil toplum örgütlerimiz, yeryüzü doktorlarımız böyle bir kampanya yapabilir. Bizim oraya gidecek doktorlarımız bizim doktor açığımıza negatif bir etkisi olmaz. STK ve yeryüzü doktorları böyle bir kampanya yapabilirler. Biz de ona destek verebiliriz.”

Müezzinoğlu bir gazetecinin sorusu üzerine; sağlık çalışanlarına yıpranma hakkı verilmesiyle ilgili çalışmanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığıyla sürdürüldüğünü, düzenlemenin bu yıl çıkarılmasının planlandığını ifade etti.

Sağlık enstitüleriyle ilgili tasarının eylül veya ekimde kanunlaşmasının beklendiğini bildiren Müezzinoğlu, kurulması planlanan 6 enstitüden kanser ve sağlık akreditasyonuyla ilgili olanları ilk etapta hizmete açmayı planladıklarını söyledi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinen Müezzinoğlu, “2007-2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ülkeye ve millete bedel ödetecek farklı kapalı kapılar arkasında senaryolar yapıldı. O zaman milli iradenin temsilcileri bu ülkede bu millet bedel ödememeli. Millet cumhurbaşkanını kendisi seçmeli diyen bu anlamda referandumla milli irade artık cumhurbaşkanını kendisi seçecek. Artık milletin elinde, kapalı kapılar arkasında senaryo yapanlar, tuzak kuranlar, milli iradenin hak ve hukukuna değer vermeyenler, yanlış yapanlar, bundan sonra artık yeni yeni yanlışlara fırsat bulamayacak. O nedenle bu dönemdeki cumhurbaşkanlığı seçimleri, bu milletin kaderi adına, milletin tarihi geleceği adına, üçüncü önemli dönüm noktası, en hayati dönüm noktası olarak gördüğümü sizlerle paylaşmak isterim.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2014, 11:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER