KİLİS'TE UMKE EĞİTİM VE TATBİKATI

Kilis Sağlık Müdürlüğünce, 48 kişiden oluşan UMKE ekibinin katıldığı tatbikat düzenlendi

KİLİS'TE UMKE EĞİTİM VE TATBİKATI

Sınırın Suriye tarafında ve kent genelinde meydana gelebilecek olumsuzluklara anında müdahale edebilmek amacıyla "UMKE Temel Eğitimi ve Sertifikasyon Programı" düzenlendi.

Suriye'deki iç savaş nedeniyle Türkiye'nin en zor sınır noktalarından birisinde yer alan Kilis, kent genelinin yanı sıra sınır ötesinde de önemli oranda sağlık hizmeti veriyor.

Suriye'de terör örgütleri PYD/PKK ile DEAŞ'ın eylemleri nedeniyle evlerini terk ederek güvenli buldukları Türkiye sınırına göç eden sığınmacıların da adeta "kurtuluş meleği" olan Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), Adana Bölge Koordinatörlüğünce görevlendirilen alanında uzman 11 eğiticiyle Kilis Devlet Hastanesinde 3 gün süren teorik eğitimin ardından Resul Osman Dağı'nda kampa alındı.

UMKE ekibi, burada yaşam desteği etabı, triyaj, enkaz ve trafik kazalarında kurtarma gibi bir çok eğitimin ardından hazırlıklarını tamamlayarak tatbikat yaptı.

Tatbikatta ekipler, senaryo gereği bölgede meydana gelen patlama sonrası mahsur kalan yaralıları kurtarma, deprem anında göçük altındaki yaralıya müdahale ve trafik kazalarında yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlara gerçekte kullanılan tıbbi aletlerle müdahale etti.

Olası saldırı ve afetlere karşı yapılan tatbikat adeta gerçeğini aratmazken, alanda jandarma ekipleri de hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 22:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER