KARS UMKE KURTARMA OPERASYONUNDA

Kars'ta UMKE ve AFAD Ekipleri Tipide Mahsur Kalan Çobanlar İçin Seferber Oldu

Ekipler tipide mahsur kalan çobanlar için seferber olduKars'ta tipide mahsur kalan 3 çoban ve küçükbaş hayvanlar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından 1.5 saat sonra donmaktan son anda kurtarıldı.

Ekipler tipide mahsur kalan çobanlar için seferber oldu

 Kars'ta tipide mahsur kalan 3 çoban ve küçükbaş hayvanlar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ile Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri tarafından 1.5 saat sonra donmaktan son anda kurtarıldı. Kars'a 20 kilometre mesafedeki Çığırgan Köyü'nde güneşli havayı fırsat bilen 5 çoban koyunlarını otlatmak için yaylaya çıktı. Akşam saatlerinde etkili olan tipi ve soğuk hava ile birlikte çobanlar koyunlarıyla birlikte yaylada mahsur kaldı. Köye uzak mesafede olan çobanlardan 2'si kendi çabalarıyla köye inerek haber verdi. Yaylaya kendi imkanlarıyla çıkamayan köy halkı durumu jandarmaya bildirdi. Kısa süre içerisinde köye jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri sevk edildi.

AFAD ekipleri paletli kar aracıyla yaylaya çıkarak çobanlara ulaştı. Diğer iki arkadaşının haber vermesi üzerine yaylada mahsur kalan diğer 3 çoban AFAD ekiplerince paletli kar aracıyla kurtarılarak köye indirildi. Yaylada donmak üzere olan yaklaşık 20 koyun da hayvan sahipleri tarafından telef olmadan dakikalar önce kesildi. AFAD ve UMKE ekiplerince kurtarılan çobanların sağlık durumlarının ise iyi olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 09:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER