Eski Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy vefat etti

Anavatan Partisinden 3 dönem milletvekilliği ve Sağlık Bakanlığı yapan Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesi nüfusuna kayıtlı Halil İbrahim Özsoy hayatını kaybetti.

Eski Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy vefat etti

Anavatan Partisinden 3 dönem milletvekilliği ve Sağlık Bakanlığı yapan Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesi nüfusuna kayıtlı Halil İbrahim Özsoy hayatını kaybetti. 
Afyonkarahisar 19.,20. ve 21. dönem milletvekili Sağlık Eski Bakanı Halil İbrahim Özsoy tedai gördüğü Ankara İbnisina Hastanesinde hayatını kaybetti.

Halil İbrahim Özsoy kimdir?
1938 yılında Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde doğdu. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Afyon Devlet Hastanesi Asabiye Uzmanlığı ve Baştabibliği, Afyon İI Sağlık Müdürlüğü görevinde bulundu. 19., 20. ve 21. Dönem Afyon Milletvekiliği ile Sağlık Bakanlığı yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Anavatan Partisi Genel Başkanlığını da yapmıştı.

Yazıcıya Gönder

DR.H.İbrahim Özsoy 1938 yılında Afyonkarahisar'da dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Bolvadin'de, liseyi Afyonkarahisar’da tamamladı. 1956 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi ve 1962'de doktor olarak buradan mezun oldu. Ordu-Mesudiye Sağlık Merkezi'nde yedek Subay Hekim olarak askerlik hizmetini yaptı. Daha sonra, Ankara Hastanesi'nin Asabiye bölümüm asistan olarak atandı ve aynı yerde uzman ve Baş Asistan olarak çalıştı.

1976 yılında Afyon Devlet Hastanesi'ne Asabiye uzmanı olarak tayin edildi. 1984'de bu hastanenin Baş hekimliğini yaparken, aynı zamanda İl Sağlık Müdür Vekilliğini de üstlerim Dr. Özsoy, bu dönemde yaptığı hizmetlerle tanındı, sevildi ve benimsendi. Daha sonra siyasete soyunan Dr. H. İbrahim Özsoy, Anavatan partisi listesinden katıldığı seçimleri kazanarak, 1991 yılında, Afyonkarahisar milletvekili olarak T.B.M.M.'ne girdi.

Parti Genel Merkezinde de kısa sürede sevilen ve sayılan bir konuma gelen Özsoy, yönetimde de görev aldı, komisyon üyeliğine getirildi. 24 Aralık 1995 seçimlerinde tekrar Milletvekili seçildi ve Afyonkarahisar'ı, Mecliste temsil etme hakkını ve onurunu sürdürdü. 1977 yılında Mesut Yılmaz tarafından oluşturulan ANAPA - DSP - DTP Koalisyon Hükümeti'nde Sağlık Bakanı olarak görevlendirildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2018, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER