Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatında UMKE de görev aldı

Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatında UMKE de görev aldı

T.C. Genel Kurmay Başkanlığı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Marmaris Aksaz Deniz Üs Komutanlığında birçok kurumun katılımı ile ‘Doğu Akdeniz 2017 Tatbikatı’ gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen tatbikatta; Senaryo gereği dost bir ülkede deprem meydana gelmesi sonucu deprem bölgesinde afetzedelere, kazazedelere ve hasta yaralılara yardımcı olmak amacıyla Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız koordinasyonunda arama kurtarma ve ilkyardım ekiplerinin personel ve araçlarıyla gemilere yüklenerek dost ülkeye çıkarma yapması ve afetzede, kazazede ve hasta yaralılara ilk müdahalede bulunarak gemiye yüklenmesi (tahliyesi) senaryosu icra edildi.

Seyyar hastane kurulumu ve işletilmesi için görevlendirilen 4 UMKE Timimizde,  kıyıda belirlenen uygun alana seyyar hastane kurulum çalışmalarına başlamış, ekiplerimizin haberleşmesi için 1 KKM (Komuta Kontrol Merkezi )  aracı ile, Ex olan kişilerin muhafaza edilmesi amacıyla 1 cenaze nakil aracıda seyyar hastane yakınına konuşlandırıldı.

UMKE, seyyar hastane faaliyete geçinceye kadar müdahalede bulundukları yaralıları Nene Hatun Acil Durum Müdahale Gemisine ambulanslar ile nakillerini gerçekleştirdiler.

Yaklaşık 1,5 saatlik bir sürede UMKE tarafından seyyar hastane kurularak, donanımı ile beraber faaliyete geçirildi. Seyyar hastanenin kurulumu ile birlikte ekiplerimiz afet bölgesinde müdahalede bulundukları yaralıları triaj sırasına göre seyyar hastaneye, seyyar hastaneden de Nene Hatun Acil Müdahale Gemisine ambulanslar ile nakillerini gerçekleştirdiler.

Sağlık Bakanlığı olarak;

15 araç (7 adet UMKE,  4 tam donanımlı ambulans, 1 hizmet aracı, 1 KKM aracı, 1 cenaze nakil aracı)  52 personel ile katıldığımız tatbikatta: UMKE; kriz koordinasyon,  triaj, arama kurtarma ve tıbbi müdahale,  hasta nakli, seyyar hastanenin kurularak faaliyete geçirilmesi, haberleşme, geçici morg hizmetlerini icra etmiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2017, 10:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER