Denizaltı Arama Kurtarma Tatbikatı

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Dynamic Monarch-17 tatbikatında, Paraşütlü Arama Kurtarma ve Denizaltı Kurtarma Çanı ile kurtarma eğitimi yapıldı.

Denizaltı Arama Kurtarma Tatbikatı

Türkiye'nin ev sahipliğinde, Müttefik Denizaltı Komutanlığı (COMSUBNATO) sevk ve idaresinde gerçekleştirilen Dynamic Monarch-17 tatbikatında, Paraşütlü Arama Kurtarma (PAK) ve Denizaltı Kurtarma Çanı ile kurtarma eğitimi yapıldı.

Marmaris Aksaz bölgesinde gerçekleştirilen tatbikata Türkiye ile birlikte, İspanya, İtalya, İngiltere, Fransa, Norveç, ABD, Kanada ve Polonya katılıyor. 

Tatbikata, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından bir fırkateyn, bir kurtarma gemisi, bir kurtarma destek gemisi, 2 denizaltı, 2 mayın avlama gemisi, 2 karakol gemisi, bir Paraşütle Arama Kurtarma Timi, bir Denizaltı Tahliye ve Kurtarma Yardım Timi, bir deniz karakol uçağı, bir helikopter, Kara Kuvvetleri Komutanlığından bir ambulans helikopter, Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir C-130 uçağı, Sahil Güvenlik Komutanlığından ise iki sahil güvenlik botu katılıyor.

Tatbikatta ayrıca, İspanya Deniz Kuvvetlerinden bir denizaltı, Fransa, İngiltere ve Norveç tarafından ortak kullanılacak bir kurtarma gemisi, NATO Denizaltıdan Personel Kurtarma Sistemi ve bir tıbbi destek timi, İtalya Deniz Kuvvetlerinden bir kurtarma gemisi ve bir kurtarma aracı, ABD Deniz Kuvvetlerinden bir kurtarma çanı, Kanada Deniz Kuvvetlerinden bir dalış timi, bir tıbbi destek timi ve Polonya Deniz Kuvvetlerinden bir dalış timi de yer alıyor. 

Güney Deniz Görev Grup Komutanlığı, Preveze toplantı salonunda Müttefik Deniz Komutanı Koramiral Clive Johnstone, Müttefik Denizaltı Komutanı Tuğamiral Andrew C. Lennon, Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, yerli ve yabancı gazetecilere tatbikatla ilgili brifing verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER